Nalazite se na CroRIS probnoj okolini. Ovdje evidentirani podaci neće biti pohranjeni u Informacijskom sustavu znanosti RH. Ako je ovo greška, CroRIS produkcijskoj okolini moguće je pristupi putem poveznice www.croris.hr
izvor podataka: crosbi

Opasnost od otrovanja organskom živom u laboratoriju i kako se zaštititi na prikladan način (CROSBI ID 750438)

Druge vrste radova | ostalo

Piasek, Martina Opasnost od otrovanja organskom živom u laboratoriju i kako se zaštititi na prikladan način // Arhiv za higijenu rada i toksikologiju Vol 48, No. 2, pp. 263-264. 1997.

Podaci o odgovornosti

Piasek, Martina

hrvatski

Opasnost od otrovanja organskom živom u laboratoriju i kako se zaštititi na prikladan način

Američku znastvenu javnost šokirala je vijest u New York Timesu od 10.VI.1997. objavljena u članku pod naslovom "Izloženost živi usmrtila profesoricu u Darmouthu". Žrtva otrovanja bila je međunarodno priznata znanstvenica u području toksičnosti teških metala na koledžu Darmouth (Hanover, New Hamphsire, SAD), Karen E. Wetterhahn (48 godina). Bila je jedna od malobrojnih israživača u svijetu koji u proučavanju mehanizma izazivanja raka teškim metalom rabe dimetilživu. U kolovozu 1996. g. dr. Wetterhahn je izvijestila da je prilikom priprave standardne otopine dimetilžive u laboratoriju koledža bila slućajno prolila nekoliko kapljica dimetilžive po svojim rukama zaštićenim tankim jednokratnim rukavicama od lateksa. Kemikalija je očigledno došla u dodir s kožom i bila apsorbirana. Dr. Wetterhahn upotrebljavala je dimetiživu u proučavanju učinaka otrovnog metala na ljudske stanice, posebice kako metal sprječava obnavljanje stanice u kulturi i u tu svrhu pripremala standardnu otopinu spoja. U siječnju 1997.g. dr. Wetterhahn je hospitalizirana nakon pojave znakova otrovanja živom ; smetnja ravnoteže, govora, vida i sluha, a ubrzo i kome koja je trajala od konca veljače do njene smrti u lipnju 1997.g. Terapija kelatirajućim spojem za eliminaciju žive iz organizma primjenjena je prekasno, nakon što su nastale ireverzibilna oštećenja u živčanom sustavu. Istragom je utvrđeno da se dr. Wetterhahn držala propisanih mjera zaštite upotrebljavajući odgovarajući digestor i zaštitne rukavice. Međutim, naknadno je upozoreno da rukavice od lateksa "nisu prikladne u slučajevima značajnijeg, izravnog dodira s agresivnim ili visokootrovnim kemikalijama". Dimetilživa prolazi kroz takovu vrstu rukavica unutar 15 sekundi ili manje, a koncentracija žive u krvi pokojnice bila je oko 80 puta viša od letalne. U koledžu je preporučeno da se pri rukovanju otrovnim tvarima nose rukavice od pet slojeva, iako i debele rukavice predstavljaju opasnost jer značajno umanjuju spretnost pri rukovanju malenim količinama veoma otrovnih tvari. Na fakultetu u Darmouthu smatralo se nakon ovog nemilog događaja da je važno iskoristiti ga kao pouku da se spriječe slične tragedije u budućnosti dijeleći saznanja kako su pristizala s drugim kolegama diljem svijeta.

dimetil živa ; neurotoksičnost ; profesionalna izloženost ; standardna otopina ; zaštita na radu

nije evidentirano

engleski

Danger of organic mercury poisoning in the laboratory and which safety measures should be taken

nije evidentirano

dimethyl mercury ; neurotoxicity ; occupational exposure ; standard solution ; work safety

nije evidentirano

Podaci o izdanju

Arhiv za higijenu rada i toksikologiju Vol 48, No. 2, pp. 263-264

1997.

nije evidentirano

objavljeno

0004-1254

1848-6312

Povezanost rada

Javno zdravstvo i zdravstvena zaštita

Poveznice