Nalazite se na CroRIS probnoj okolini. Ovdje evidentirani podaci neće biti pohranjeni u Informacijskom sustavu znanosti RH. Ako je ovo greška, CroRIS produkcijskoj okolini moguće je pristupi putem poveznice www.croris.hr
izvor podataka: crosbi !

Nastanak i pokretljivost sedimenta onečišćenog teškim metalima u melioracijskim kanalima ravničarskih područja (CROSBI ID 426568)

Ocjenski rad | doktorska disertacija

Leko-Kos, Marija Nastanak i pokretljivost sedimenta onečišćenog teškim metalima u melioracijskim kanalima ravničarskih područja / Tadić, Lidija (mentor); Osijek, Građevinski i arhitektonski fakultet Osijek, . 2019

Podaci o odgovornosti

Leko-Kos, Marija

Tadić, Lidija

hrvatski

Nastanak i pokretljivost sedimenta onečišćenog teškim metalima u melioracijskim kanalima ravničarskih područja

Sve veća ljudska aktivnost vezana uz iskorištavanje zemljišta putem intenzivne poljoprivredne proizvodnje kao i sve veća urbanizacija dovodi do razvoja različitih antropogenih uzročnika onečišćenja na slivu. Sustav odvodnje na poljoprivrednim površinama i oborinska odvodnja otvorenim kanalima pojedinih slivnih područja čini jedinstveni sustav koji sve prikupljene oborinske vode odvodi do krajnjeg recipijenta prikupljajući i sva onečišćenja nastala na pripadajućim površinama i u njihovoj neposrednoj blizini. Samim aktivnostima stvaraju se određena onečišćenja točkasta ili raspršena koja u većini slučajeva površinskim otjecanjem završavaju u otvorenim kanalima čim se stvara problem sedimenta u vidu taloženja znatnih količina potencijalno onečišćenog materijala. U ovom radu analizira se hidrološki i hidraulički aspekt problema nastanka i dinamike (ne)pokretanja sedimenta u melioracijskim kanalima s ciljem formuliranja preporuka za daljnji tretman i postupak s velikim količinama sedimenta koji se svaki godine izmulji iz otvorene kanalske mreže. Budući da je zakonodavni okvir koji propisuje dopuštena onečišćenja sedimenta kao i upravljanje izumljenim materijalom iz melioracijskih kanala u Hrvatskoj u razvitku ovaj rad nastoji doprinijeti i ovom aspektu rješavanja problema. Jedan od razloga je zbog toga što su prema Planu upravljanja vodnim područjima obuhvaćene tekućice sa slivnom površinom većom od 10 km2 i stajaćice s površinom vodnog lica od 0, 5 km2 dok 80 % duljine evidentiranih tekućica i 2 % površine evidentiranih stajaćica otpada na vrlo mala vodna tijela koja su u neposrednom kontaktu s izvorima onečišćenja, posebice teškim metalima. Istraživanje je obuhvatilo mikrosliv površine 1, 4 ha unutar nizinskog dijela slivnog područja rijeke Vuke u razdoblju od 2014- 2017, glavni recipijent kanal Drobnjak duljine 2686 m. Odabir mikrosliva proveden je na temelju analiza uzorkovanog sedimenta na deset potencijalno onečišćenih lokacija. Njegova onečišćenost pokazuje određena odstupanja od drugih europskih i svjetskih kriterija, posebice u pogledu koncentracije bakra. Modeliranje pronosa sedimenta izazvanog realnim kišnim epizodama i kišama 25 i 50-godišnjeg povratnog razdoblja programskim paketom HEC-RAS pokazala su njegovu slabu mobilnost u melioracijskim kanalima ravničarskih područja, odnosno mogućnost pokretanja u izuzetnim hidrološkim uvjetima. Mali vodotoci/kanali su upravo oni na kojima onečišćenje brže ostavlja traga, a teže je vratiti ga u prirodno ili zadovoljavajuće stanje. Time melioracijski kanali postaju spremnici onečišćenja koji nisu detektirani postojećiim monitoringom. Ona po nekim od kriterija ulaze u kategoriju sedimenata koji se ne bi smjeli odlagati na poljoprivredno zemljište. Pored toga onečišćenja se uslijed slabe pokretljivosti sedimenta zadržavaju na području mikrosliva. Napravljene analize ukazuju na nužnost provođenja analiza prije odlaganja.

mali sliv, kanal, sediment, onečišćenje, teški metali, pokretljivost sedimenta

Istraživanja su provedena u sklopu internog znanstveno-istraživačkog projekta: UTJECAJ MELIORACISJKIH KANALA NA PRONOS ONAČIŠĆENJA NITRATIMA I ZADRŽAVANJA ONEČIŠĆENJA U NANOSU KANALA, ( Nositeljica projekta: prof.dr.sc. Lidija Tadić, dipl.ing.građ. Sveučilište Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku Građevinski i arhitektonski fakultet Osijek)

engleski

Genesis and mobility of canal sediments polluted by heavy metals in lowland area

nije evidentirano

small catchments, cannal, sediment, pollution, heavy metals, sediment mobility

nije evidentirano

Podaci o izdanju

125

26.02.2019.

obranjeno

Podaci o ustanovi koja je dodijelila akademski stupanj

Građevinski i arhitektonski fakultet Osijek

Osijek

Povezanost rada

Građevinarstvo