Nalazite se na CroRIS probnoj okolini. Ovdje evidentirani podaci neće biti pohranjeni u Informacijskom sustavu znanosti RH. Ako je ovo greška, CroRIS produkcijskoj okolini moguće je pristupi putem poveznice www.croris.hr
izvor podataka: crosbi !

DISTRIBUCIJA TEŠKIH METALA U POLJOPRIVREDNIM TLIMA ŠIREG PODRUČJA ZAGREBA (CROSBI ID 753896)

Druge vrste radova | ostalo

Romić, Marija ; Romić, Davor DISTRIBUCIJA TEŠKIH METALA U POLJOPRIVREDNIM TLIMA ŠIREG PODRUČJA ZAGREBA // HRVATSKA AKADEMIJA ZNANOSTI I UMJETOSTI, Odbor za geokemiju. 2003.

Podaci o odgovornosti

Romić, Marija ; Romić, Davor

hrvatski

DISTRIBUCIJA TEŠKIH METALA U POLJOPRIVREDNIM TLIMA ŠIREG PODRUČJA ZAGREBA

Istraživanje sadržaja i oblika teških metala u tlima koja se koriste za poljoprivrednu prizvodnju provedeno je na širem području Zagreba. Izdvojena su tri područja, od kojih površinom je najveći središnji dio koji obuhvaća dolinu Save, sjevernim rubom dotiče tercijarnu terasu i metamorfite Medvednice, a južnim rubne dijelove pleistocenske terase, a druga dva područja koriste se za uzgoj vinove loze na području Plešivice i Sv. Ivana Zeline. Za potrebe utvrđivanja horizontalne raspodjele ukupnih koncentracija metala u površinskom sloju tla uzorci su uzimani prema pravilnoj kvadratnoj mreži s razmacima od 1 x 1 km i analizirani na sadržaj teških kovina nakon ekstrakcije u zlatotopci. Nakon provedene faktorske analize u dolini Save utvrđeno je da variranja koncentracija istraživanih elemenata, u prvom redu se to odnosi na željezo i mangan, imaju prvenstveno prirodno ishodište u različitim regolitičnim supstratima fluvijativnog porijekla koji su unešeni u recentnu pedogenezu. Za bakar i djelomično nikal karakterističn je tzv. &#8220 ; točkasti&#8221 ; način onečišćenja, što znači jaki mjestimični antropogeni utjecaj. Za cink, olovo i kadmij moguća su dva načina difuznog onečišćenja: recentna sedimentacija riječnih nanosa izloženih onečišćenju na donedavnom inundacijskom području i atmosferska depozicija čestica iz urbanih izvora (industrijska emisija, promet, odlaganje otpada, topane i dr.). U vinogradarskim tlima su faktorskom analizom izdvojena četiri faktora koji grupiraju elemente prema asocijacijama sa svojstvima tla. Na cjelokupnom istraživanom području otvoreni su pedološki profili odabranih tipova tala reprezentativnih za pripadajuće područje. Pretpostavka različite raspodjele i prirodnih i antropogenih sadržaja teških metala unutar profila provjerena je metodom selektivne sekvencijske analize. Dobiveni rezultati ukazali su na važne čimbenike koji utječu na distribuciju i migraciju teških metala u profilima poljoprivrednih tala: 1) tip tla, unatoč tome što su njegova morfogenetska svojstva narušena obradom, 2) promjene slijeda genetskih horizonata i aktivna dubina profila, 3) količina organske tvari i pH, 4) procesi trošenja i akumulacija gline i Fe i Mn oksida i 5) da li je porijeklo elementa pedogeno ili antropogeno.

geomorfologija; geostatistika; horizontalna raspodjela metala; izvori onečišćenja

nije evidentirano

engleski

HEAVY METALS DISTRIBUTION IN AGRICULTURAL SOLIS OF THE WIDER ZAGREB REGION

nije evidentirano

geomorfology; geostatistics; horizontal distribution of metals; pollution sources

nije evidentirano

Podaci o izdanju

HRVATSKA AKADEMIJA ZNANOSTI I UMJETOSTI, Odbor za geokemiju

2003.

nije evidentirano

objavljeno

Povezanost rada

Poljoprivreda (agronomija)