Nalazite se na CroRIS probnoj okolini. Ovdje evidentirani podaci neće biti pohranjeni u Informacijskom sustavu znanosti RH. Ako je ovo greška, CroRIS produkcijskoj okolini moguće je pristupi putem poveznice www.croris.hr
izvor podataka: crosbi !

Baktericidna aktivnost oralnih beta-laktamskih antibiotika u plazmi i urinu prema izogeničnim E. coli sojevima koji proizvode beta-laktamaze širokog i proširenog spektra. (CROSBI ID 339278)

Ocjenski rad | diplomski rad

Sadiković-Egrlić, Edita Baktericidna aktivnost oralnih beta-laktamskih antibiotika u plazmi i urinu prema izogeničnim E. coli sojevima koji proizvode beta-laktamaze širokog i proširenog spektra. / Bedenić, Branka (mentor); Zagreb, . 2003

Podaci o odgovornosti

Sadiković-Egrlić, Edita

Bedenić, Branka

hrvatski

Baktericidna aktivnost oralnih beta-laktamskih antibiotika u plazmi i urinu prema izogeničnim E. coli sojevima koji proizvode beta-laktamaze širokog i proširenog spektra.

Beta-laktamaze su enzimi koji razgrađuju beta-laktamski prsten u molekuli beta-laktamskih antibiotika što ih čini nedjelotvornima. S obzirom na genetsko porijeklo beta-laktamaze se dijele na plazmidne i kromosomske. U plazmidne beta-laktamaze širokog spektra spadaju: TEM-1, TEM-2 i SHV-1 beta-laktamaza. U plazmidne beta-laktamaze proširenog spektra spadaju derivati ranije navedenih beta-laktamaza koji zbog genetskih mutacija imaju širi supstratni spektar pa mogu hidrolizirati i cefalosporine treće i četvrte generacije. Svi oralni cefalosporini sadržavaju cefemsku jezgru kao osnovu svoje molekule. Modifikacije na poziciji 3 cefemske jezgre utječu na farmakokinetska svojstva a na poziciji 7 na antibakterijska svojstva. Karboksi grupa na poziciji 2 je dostupna esterifikaciji čime nastaju inaktivni esteri lijekova koji hidroliziraju u probavnom traktu i oslobađaju aktivnu supstancu. U posljednjih nekoliko decencija razvijen je velik broj oralnih cefalosporina. Oni se međusobno razlikuju s obzirom na svoju stabilnost prema beta-laktamazama. Cilj istraživanja bio je utvrditi baktericidni učinak oralnih cefalosporina u biološkim tekućinama prema izogeničnim E. coli sojevima koji proizvode beta-laktamaze širokog i proširenog spektra. U prethodnim istraživanjima je ispitivan baktericidni učinak tih antibiotika u umjetnim hranjivim podlogama ali nema bibliografskih podataka o antibakterijskom djelovanju tih antibiotika u plazmi i urinu.Oralni beta-laktami se općenito ne preporučuju prema NCCLS-u za liječenje infekcija uzrokovanih enterobakterijama koje proizvode beta-laktamaze proširenog spektra. Međutim, rezultati ovog istraživanja pokazuju da su oralni cefalosporini u biološkim tekućinama ispoljavali veoma snažan antibakterijski učinak i prema sojevima koji proizvode beta-laktamaze širokog i proširenog spektra. Svi E. coli sojevi korišteni u istraživanju su bili veoma osjetljivi na baktericidni učinak plazme. Oralni cefalosporini su pokazivali snažan sinergistički baktericidni učinak u plazmi i u urinu. Baktericidni učinak svih 5 antibiotika je bio značajno potenciran u prisustvu plazme i urina. Najslabiji baktericidni učinak i u plazmi i u urinu je zapažen kod cefaleksina a najsnažniji kod ceftibutena. On je imao vrlo snažan baktericidni učinak i prema sojevima koji proizvode beta-laktamaze proširenog spektra. U urinu ja antibakterijski učinak cefuroksima bio komparabilan s učinkom cefadroksila. U umjetnim hranjivim podlogama isti antibiotici su imali samo umjeren baktericidni učinak i u većini slučajeva je nakon produžene inkubacije došlo do oporavka.

Beta-laktamaze širokog spektra; oralni beta-laktamski antibiotici; Escherichia coli

nije evidentirano

engleski

Bactericidal activity of oral  -lactam antibiotics in plasma and urine versus isogenic Escherichia coli strains producing broad and extended-spectrum beta-lactamases.

nije evidentirano

Extended-spectrum beta-lactamases; oral beta-lactam antibiotics; Escherichia coli

nije evidentirano

Podaci o izdanju

38

12.12.2003.

obranjeno

Podaci o ustanovi koja je dodijelila akademski stupanj

Zagreb

Povezanost rada

Temeljne medicinske znanosti, Kliničke medicinske znanosti