Nalazite se na CroRIS probnoj okolini. Ovdje evidentirani podaci neće biti pohranjeni u Informacijskom sustavu znanosti RH. Ako je ovo greška, CroRIS produkcijskoj okolini moguće je pristupi putem poveznice www.croris.hr
izvor podataka: crosbi

Izvješće o arheološkom istraživanju nalazišta Torčec – Prečno Pole I, u razdoblju od 24. srpnja do 29. srpnja 2006. godine (CROSBI ID 758642)

Druge vrste radova | izvještaj

Sekelj Ivančan, Tajana Izvješće o arheološkom istraživanju nalazišta Torčec – Prečno Pole I, u razdoblju od 24. srpnja do 29. srpnja 2006. godine // Institut za arheologiju u Zagrebu. 2006.

Podaci o odgovornosti

Sekelj Ivančan, Tajana

hrvatski

Izvješće o arheološkom istraživanju nalazišta Torčec – Prečno Pole I, u razdoblju od 24. srpnja do 29. srpnja 2006. godine

Arheološko nalazište Torčec - Prečno Pole 1 smješteno je s južne strane velikog isušenog meandra rijeke Drave koji se pruža sjeverno od mjesta Torčec. Ovogodišnje arheološko istraživanje provedeno je na uskoj izduženoj oranici u vlasništvu g. Kardaša iz Torčeca. Iskop S-1 pratio je međe njive te je njegova širina iznosila 5 m, a dužina 53 m što je u konačnici ukupno iznosilo 265 m2 istražene površine. Provedenim arheološkim iskopavanjima ukupno je evidentirano 8 tvorevina, od kojih neke vjerojatno predstavljaju ostatke objekata. Jedan od njih, najočuvaniji, bio je kvadratičnog oblika, a u njegovom jugozapadnom dijelu bilo je smješteno ognjište. Osim ove kuće pronađena su dva okrugla vatrišta smještena na otvorenom, u blizini jednog od slabo očuvanih objekata čiji su ostaci evidentirani u debljini od svega nekoliko centimetara. Registriran je i nastavak rova nastalog tijekom Drugog svjetskog rata, a evidentiranog tijekom istraživanja 2005. godine. Svi ukopi javljaju se odmah ispod oranog sloja u miješanom sloju koji se sastoji od orane ilovače i žućkastog pijeska, odnosno tamo gdje on nedsotaje, u sloju žutog pijeska. Objekti su veoma slabo očuvani, i predstavljaju posljednje ostatke nastambi, poneke od njih očuvane u debljini od svega nekoliko centimetara. Svi ukop sijeku sloj SJ 002, odnosno sloj SJ 003. Od pokretnih nalaza prikupljeno je najviše ulomaka keramike posuda grube fakture s blago zaobljenim ili odsječenim rubovima jednostavne profilacije, ukrašenih gustim češljastim valovnicama ili nizovima češljastih vodoravnih linija na ramenu i trbuhu posude, ali i na vanjskoj strani ruba, te nekoliko manjih željeznih predmeta i jedna staklena perla. Prema analogijama za spomenute značajke prikupljene keramike može se zaključiti da su stanovnici ruralnog naselja na Prečnom Polu 1 u Torčecu na ovom mjestu obitavali u vremenu najranijih razdoblja srednjega vijeka, tijekom 7. ili 8. stoljeća. O trajanju života u ovom naselje koje je egzistiralo uz meandar, pretpostavljamo ispunjen vodom, moći će se više reći tek nakon provedenih analiza i stručne i znanstvene obrade pokretnih arheološđkih nalaza.

Torčec - Prečno Pole I; rani srednji vijek; naselje

nije evidentirano

engleski

Report on Archaeological Excavation of Torčec - Prečno Pole I from 24th to 29th July 2006

nije evidentirano

Torčec - Prečno Pole I; Settlement; Early Middle Ages

nije evidentirano

Podaci o izdanju

Institut za arheologiju u Zagrebu

2006.

nije evidentirano

objavljeno

Povezanost rada

Arheologija