Nalazite se na CroRIS probnoj okolini. Ovdje evidentirani podaci neće biti pohranjeni u Informacijskom sustavu znanosti RH. Ako je ovo greška, CroRIS produkcijskoj okolini moguće je pristupi putem poveznice www.croris.hr
izvor podataka: crosbi !

Godišnji ciklus raka Astacus leptodactylus u Parku prirode Lonjsko polje (CROSBI ID 759961)

Druge vrste radova | izvještaj

Maguire, Ivana Godišnji ciklus raka Astacus leptodactylus u Parku prirode Lonjsko polje // Tiskano izvješće za Park prirode Lonjsko polje. 2003.

Podaci o odgovornosti

Maguire, Ivana

hrvatski

Godišnji ciklus raka Astacus leptodactylus u Parku prirode Lonjsko polje

Dosadašnja istraživanja (Maguire, 2002) na našim područjima pokazla su da u Hrvatskoj žive 4 vrste slatkovodnih rakova iz porodice Astacidae. To su riječni rak (Astacus astacus Linnaeus, 1758), uskoškari rak (Astacus leptodactylus Eschscholtz, 1823), rak kamenjar (Austropotamobius torrentium (Schrank, 1803)) i bjelonogi rak (Austropotamobius pallipes (Lereboullet, 1858)). Tri vrste (riječni rak, rak kamenjar i bjelonogi rak) su zaštićene Zakonom o zaštiti prirode (NN 30/94, 76/98), ali ne i dovoljno istražene. Do sada je na području Parka utvrđeno prisustvo uskoškarog raka (Maguire, 2002). Kako je taj nalaz u Lonjskom polju u rijeci Savi, za sada, najzapadniji nalaz ove vrste u Hrvatkoj, a kako literaturni podaci (Karaman, 1929) ukazuju na rasprostranjenost riječnog raka (Astacus astacus, Linnaeus, 1758) u rijeci Savi, mišljenja smo da bi trebalo detaljnije proučiti rasprostranjenost pojedinih vrsta u rijeci i pritocima na području Parka. Dosadašnja istraživanja (Stucki i Romer, 2001) interspecijskih odnosa vrste A. astacus i A. leptodactylus su pokazala da je A. leptodactylus agresivnija, brže rastuća vrsta s većim fekunditetom pa u kompeticiji za prostor i hranu potiskuje vrstu A. astacus u nepovoljnija područja, što često vodi do njezinog nestanka. Zbog svega toga bi bilo potrebno istražiti da li u rijeci Savi još uvijek živi i riječni rak, i ako da, kakav je njegov odnos s uskoškarim rakom, odnosno da li se doista vrsta A. leptodactylus širi s istoka na zapad potiskujući ostale vrste ispred sebe, kao što pretpostavljamo. Isto tako vrsta A. leptodactylus do danas nije uopće proučavana na području Hrvatske i ne zna se o njezionoj biologiji i ekologiji pa bi bilo zanimljiv, kroz proučavanje godišnjeg ciklusa rakova ove vrste, sakupiti podatke o vremenu parenja, mriještenja, izlijeganja mladih i presvlačenja, o potencijalnom i stvarnom fekunditetu ženki te o utjecaju abiotičkih i biotičkih faktora na stanje populacija.

Astacus leptodactylus; godišnji ciklus; Lonjsko polje; Sava

nije evidentirano

engleski

A year cycle of Astacus leptodactylus in the Nature park Lonjsko polje

nije evidentirano

Astacus leptodactylus; year cycle; Lonjsko polje; Sava

nije evidentirano

Podaci o izdanju

Tiskano izvješće za Park prirode Lonjsko polje

2003.

nije evidentirano

objavljeno

Povezanost rada

Biologija