Nalazite se na CroRIS probnoj okolini. Ovdje evidentirani podaci neće biti pohranjeni u Informacijskom sustavu znanosti RH. Ako je ovo greška, CroRIS produkcijskoj okolini moguće je pristupi putem poveznice www.croris.hr
izvor podataka: crosbi !

Izvješće o arheološko-konzervatorskim istraživanjima lokaliteta Crkvari – crkva Sv. Lovre 2008. (CROSBI ID 762608)

Druge vrste radova | elaborat/studija

Tkalčec, Tatjana Izvješće o arheološko-konzervatorskim istraživanjima lokaliteta Crkvari – crkva Sv. Lovre 2008. // Institut za arheologiju. 2008.

Podaci o odgovornosti

Tkalčec, Tatjana

hrvatski

Izvješće o arheološko-konzervatorskim istraživanjima lokaliteta Crkvari – crkva Sv. Lovre 2008.

U stručnom izvješću daju se rezultati najnovijih arheoloških istraživanja provedenih na lokalitetu. Tekst je potkrijepljen brojnim ilustrativnim prilozima. Istraživanjem 2008. učinjen je veliki pomak u saznanjima o sakralnome kompleksu na položaju današnje crkve sv. Lovre u Crkvarima. Istraživanja na istoku okolo apside sa svom složenom slojevitošću i bogatim nalazima dala su niz informacija koje pomažu za interpretaciju slijeda horizonata pokopavanja na ovome položaju kao i o slijedu pojedinih građevinskih faza na lokalitetu. Dva nalaza novca Nikole Iločkoga predstavljaju ne samo rijedak i značajan nalaz u Hrvatskoj nego i pravi raritet s obzirom na kontekst nalaza, naime jedan od njih potječe iz intaktnog sloja, očuvanoga usprkos brojnim ukopima pokojnika koji su obavljeni na tome području tijekom vremena. Taj nalaz uvelike pomaže interpretaciji pojedinih graditeljskih faza, a osobito horizonata pokopavanja. Ujedno novci Nikole Iločkoga ukazuju na značaj ovoga lokaliteta u srednjem vijeku. Ovu crkvu, koju je dao podići sam Nikola Iločki, odnosno jednu od njenih faza, valja sagledati i u kontekstu drugih objekata iz razdoblja srednjeg vijeka, podignutih na prostoru sjeverne Hrvatske, od kraljevskog grada Iloka na istoku pa do Hrvatskog Zagorja s nizom plemićkih burgova na zapad. Crkvari su pokazali da se na ovom prostoru nije nalazila samo još jedna u nizu manjih gotičkih grobljanskih crkva, nego da je tu bio važan sakralni kompleks koji je na vrhuncu svoje graditeljske faze sadržavao trobrodnu gotičku crkvu sa snažnim zvonikom na zapadnom pročelju. Nalaz do sada potpuno nepoznate trobrodne crkve u Crkvarima, s kontinuitetom pokopavanja na tom položaju još od 11. stoljeća pa sve do današnjih dana na obližnjem groblju, ukazuje i na posve drugačiju značaj ovoga kraja u srednjem vijeku, a svakako uvelike mijenja sliku i pomiče granice naših dosadašnjih saznanja o naseljenosti ovog dijela srednjovjekovne Slavonije u 15. stoljeću. Ujedno nam ovogodišnji rezultati arheoloških istraživanja predstavljaju i svojevrsnu obvezu za daljnjim istraživanjem i rasvjetljavanjem prošlosti ovog važnog lokaliteta.

Crkvari; crkva Sv. Lovre; groblje; arheološka istraživanja; gotika

Izvješće o arheološkom istraživanju lokaliteta Crkvari - crkva Sv. Lovre 2008. predano je: 1. Grad Orahovica, Ulica Franje Gavrančića 6, 33515 Orahovica 2. Ministarstvo kulture Republike Hrvatske, Uprava za zaštitu kulturne baštine, Zagreb, Runjaninova 2 3. Ministarstvo kulture Republike Hrvatske, Uprava za zaštitu kulturne baštine, Konzervatorski odjel u Požegi, Matka Peića 3, 34300 Požega 4. Župa Feričanci, Župni ured Feričanci, Trg Matije Gupca 7, 31512 Feričanci 5. Virovitičko-podravska županija, Upravni odjel za kulturu, Trg Ljudevita Patačića 1, 33000 Virovitica 6. Odsjek za arheologiju HAZU, Zagreb, A. Kovačića 5 7. Institut za arheologiju (pismohrana)

engleski

Report on Archaeological Excavation and Conservation work on the Site of St Lovro Church in Crkvari 2007

nije evidentirano

Crkvari; St Lovro Church; cemetery; archaeological excavations; Gothics

nije evidentirano

Podaci o izdanju

Institut za arheologiju

2008.

nije evidentirano

objavljeno

Povezanost rada

Arheologija