Nalazite se na CroRIS probnoj okolini. Ovdje evidentirani podaci neće biti pohranjeni u Informacijskom sustavu znanosti RH. Ako je ovo greška, CroRIS produkcijskoj okolini moguće je pristupi putem poveznice www.croris.hr
izvor podataka: crosbi !

Knjižarski katalozi kao izvori za povijest knjige: primjer kataloga Novoselske knjižare u Zagrebu (1794. - 1825.) (CROSBI ID 153115)

Prilog u časopisu | izvorni znanstveni rad

Tomić, Marijana Knjižarski katalozi kao izvori za povijest knjige: primjer kataloga Novoselske knjižare u Zagrebu (1794. - 1825.) // Libellarium, 1 (2008), 2; 161-179

Podaci o odgovornosti

Tomić, Marijana

hrvatski

Knjižarski katalozi kao izvori za povijest knjige: primjer kataloga Novoselske knjižare u Zagrebu (1794. - 1825.)

Cilj je rada na temelju analize knjižarskog kataloga (Obznanenye) Novoselove knjižare istražiti povijest knjige i čitanja u Zagrebu na prijelazu iz 18. u 19. stoljeće. Analizirani je katalog objavljen 1800. ili 1801. godine. Pretpostavka je da su Novosel i njegovi suradnici i nasljednici ponudu u knjižari temeljili na zahtjevima čitatelja. Rast ponude, ali i potražnje za knjigama poticao je i nove oblike oglašavanja, tj. pojavu samostalnih prodajnih kataloga. Slijedom toga analizirani knjižarski katalog predstavlja novi oblik oglašavanja koji oslikava kulturno i intelektualno stanje i potrebe zagrebačkih čitatelja toga doba. Djela navedena u katalogu analizirana su s obzirom na jezik, žanr i zemlju tiska. Posebno su analizirana djela tiskana u Hrvatskoj i djela pisana na hrvatskom jeziku. Pri analizi kataloga korištena je i baza Skupnog kataloga hrvatskih knjižnica pomoću koje su rekonstruirane godine tiska i tiskari hrvatskih knjiga koji nisu navedeni u katalogu. Jezična i žanrovska analiza kataloga pokazala je da se u Zagrebu na prijelazu iz 18. u 19. stoljeće tiskalo najviše knjiga na hrvatskom, a u knjižarama je u ponudi bilo najviše knjiga na njemačkom jeziku. Žanrovska analiza ukazala je na velik broj knjiga s područja književnosti, gospodarstva i znanosti, što svjedoči o utjecaju prosvjetiteljstva na knjižarsku ponudu, iako je i dalje u ponudi bilo mnogo djela s područja teologije. Budući da se knjižarstvo u to doba moralo temeljiti na zahtjevima čitatelja, dokazana je opravdanost analize knjižarskih kataloga kao izvora za povijest knjige, povijest čitanja i povijest kulture općenito.

knjige; knjižarstvo; knjižarski katalozi; povijest knjige; Zagreb; 18. stoljeće; Antun Novosel; Novoselska tiskara; Biskupska tiskara.

nije evidentirano

engleski

Library catalogues as resources for book history: case study of Novosel's bookstore catalogue in Zagreb (1794 - 1825)

nije evidentirano

books; bookstores; bookstore catalogues; history of books; Zagreb; 18th century

nije evidentirano

Podaci o izdanju

1 (2)

2008.

161-179

objavljeno

1846-8527

1846-9213

Povezanost rada

Informacijske i komunikacijske znanosti

Poveznice