Nalazite se na CroRIS probnoj okolini. Ovdje evidentirani podaci neće biti pohranjeni u Informacijskom sustavu znanosti RH. Ako je ovo greška, CroRIS produkcijskoj okolini moguće je pristupi putem poveznice www.croris.hr
izvor podataka: crosbi !

Modeliranje razvoja stabala i elemenata strukture u mladim sastojinama hrasta lužnjaka (Quercus robur L.) (CROSBI ID 354744)

Ocjenski rad | doktorska disertacija

Marjanović, Hrvoje Modeliranje razvoja stabala i elemenata strukture u mladim sastojinama hrasta lužnjaka (Quercus robur L.) / Čavlović, Juro (mentor); Zagreb, . 2009

Podaci o odgovornosti

Marjanović, Hrvoje

Čavlović, Juro

hrvatski

Modeliranje razvoja stabala i elemenata strukture u mladim sastojinama hrasta lužnjaka (Quercus robur L.)

U radu je analiziran rast i razvoj pojedinačnih stabala i strukture u pokusu provenijencija hrasta lužnjaka (Quercus robur L.) u dobi od 12. do 23. godine starosti. Pokus je poslužio kao pojednostavljeni model lužnjakove sastojine uslijed nedostatka dovoljno kvalitetnih vremenskih nizova podataka iz prirodnih lužnjakovih sastojina slične dobi. Kontrolirani i jednaki početni uvjeti za sva stabla, pravilan raspored sadnje te izostanak međudjelovanja s drugim vrstama predstavljaju prednost pri razlučivanju čimbenika koji utječu na rast lužnjakovih stabala. Na razini pojedinačnih stabala modelirano je preživljenje, visinski i debljinski prirast s više različitih kombinacija potencijalnih ulaznih (prediktorskih) varijabli kako bi se procijenilo koje varijable imaju najveći utjecaj na kvalitetu modela. Promatralo se što se događa s kvalitetom modela kada se smanjuje broj prediktorskih varijabli. Dobiveni rezultati mogli bi biti korisni pri planiranju terenskih izmjera i procjeni omjera uloženo/dobiveno s obzirom na skup varijabli koje će se mjeriti i troškove koji su s time povezani. Drugi cilj rada bio je ispitati mogućnost procjene utjecaja klimatskih prilika na rast mladih lužnjakovih stabala praćenjem tjednih prirasta opsega debla pomoću 640 (+68 kontrolnih) dendrometarskih traka postavljenih u pokusu "Gajno" te još 643 u prirodnim sastojinama. Analiziran je utjecaj koji su na tjedne priraste temeljnice imale varijable: prosječan broj sunčanih sati dnevno, razina podzemne vode i prosječna temperatura u periodu između dvije izmjera. Pokazalo se da je prirast u početku sezone snažno ovisan o temperaturi i broju sunčanih sati u danu, dok je u drugoj polovici vegetacije za prirast ključna dostupnost vode. Rezultati analize rasta i prirasta u pokusu "Gajno" mogli bi biti od praktične koristi pri planiranju aktivnosti usmjerenih na vraćanje lužnjakovih šuma u područjima u Europi gdje su prirodne šume lužnjaka nestale te bi ih se željelo vratiti. Osim toga, dobiveni rezultati za produkciju drvne mase u pokusu mogu poslužiti kako referenca prilikom procjene produkcije u lužnjakovim sastojinama mlađim od 20 godina. Rezultati praćenja tjednih prirasta temeljnice, osim u istraživanju utjecaja klimatskih prilika na rast, mogu se koristiti i pri istraživanju praćenja pohranjivanja CO2 u sastojinu metodom vrtložne kovarijance.

modeliranje; prirast temeljnice; visinski prirast; preživljenje; mlade sastojine; dendrometarske trake; hrast lužnjak (Quercus robur L.)

nije evidentirano

engleski

Modelling tree development and elements of stand structure in young stands of Pedunculate oak (Quercus robur L.)

nije evidentirano

modelling; basal area increment; height increment; survival; young stands; dendrometar bands; Pedunculate oak (Quercus robur L.)

nije evidentirano

Podaci o izdanju

XV+213

19.06.2009.

obranjeno

Podaci o ustanovi koja je dodijelila akademski stupanj

Zagreb

Povezanost rada

Šumarstvo