Nalazite se na CroRIS probnoj okolini. Ovdje evidentirani podaci neće biti pohranjeni u Informacijskom sustavu znanosti RH. Ako je ovo greška, CroRIS produkcijskoj okolini moguće je pristupi putem poveznice www.croris.hr
izvor podataka: crosbi !

Postupnik za prevenciju najčešćih malignih epitelnih i pigmentnih kožnih tumora (CROSBI ID 744184)

Druge vrste radova | ostalo

• Obrazovni materijal (nedefinirano )

Dobrić, Ivan ; Lipozenčić, Jasna Postupnik za prevenciju najčešćih malignih epitelnih i pigmentnih kožnih tumora / Dobrić, Ivan ; Lipozenčić, Jasna (ur.). Zagreb: Narodne novine, 2009. 10..

Podaci o odgovornosti

Dobrić, Ivan ; Lipozenčić, Jasna

Dobrić, Ivan ; Lipozenčić, Jasna

hrvatski

Postupnik za prevenciju najčešćih malignih epitelnih i pigmentnih kožnih tumora

Tumori kože jesu zloćudne (maligne) ili dobroćudne (benigne) kožne promjene (izrasline, novotvorine) koje nastaju uslijed posebnog oštećenja kože nakon pretjeranog sunčanja, uporabe sredstava za brzo tamnjenje kože i/ili solarija. Obasjavanje u solarijima ne samo da pospješuje starenje kože nego i nastanak tumora. U našoj zemlji od kožnih tumora obolijeva svake godine sve veći broj stanovnika, iako još nema posve točnih podataka o učestalosti. Na razini Hrvatske populacije do 2003. godine nije se pratilo obolijevanje od svih karcinoma kože, već samo od malignog melanoma. Prema podacima Registra za rak Hrvatske zadnjih godina je broj novootkrivenih bolesnika od malignog melanoma iznosio oko 440 (9, 8/100.000 stanovnika). U odnosu na 1990. godinu taj se broj udvostručio. Novootkriveni slučajevi kožnih karcinoma između 2003. i 2005. godine značajno su visoki ; za muškarce -15% (u odnosu na 11% prostata ; 13% rectum+colon), a za žene 18% (u odnosu na 21% karcinom dojke ; 11% rectum+colon 3% cervix ; 5% uterus). Prema rezultatima dobivenih obradom podataka iz Upitnika Povjerenstva za dermatovenerologiju Ministarstva zdravstva i socijalne skrbi RH i podatcima Registra za rak Hrvatske, nađeno je 11.025 slučajeva zloćudnih kožnih tumor (5370 u muškaraca i 5655 u žena). Broj oboljelih na 100.000 stanovnika hrvatske populacije dokazao je da su bazocelularni, spinocelularni karcinomi i maligni melanom najčešći tumori u oba spola. Od ukupno 11.025 slučajeva kožnih karcinoma, bazocelularnih je bilo 7244 slučaja (63, 53% muškarci i 65, 87% žene), spinocelularnih 1860 (17, 39% muškarci i 16, 37% žena) i 1427 malignih melanoma (12, 76% muškarci i 13, 12% žena). Ministarstvo zdravstva i socijalne skrbi Republike Hrvatske izradilo je temeljem inicijative Povjerenstva za dermatovenerologiju istog Ministarstva 2006. godine edukativnu knjižicu „Tumori kože, rano otkrivanje – bolja prognoza“, a ovom edukativnom knjižicom „Postupnik za prevenciju najčešćih malignih epitelnih i pigmentnih kožnih tumora“ postavljen je dijagnostički postupnik sa svrhom prevencije kožnih karcinoma, smanjenja stope smrtnosti od zloćudnih tumora i pravodobnog liječenja.

Postupnik; maligni epitelni i pigmentni kožni tumori

nije evidentirano

engleski

Guidelines for the prevention of the most common malignant epithelial and pigmented skin tumors

nije evidentirano

new guidelines; malignant epithelial and pigmented skin tumors

nije evidentirano

Podaci o izdanju

Zagreb: Narodne novine

10

2009.

nije evidentirano

objavljeno

Povezanost rada

Kliničke medicinske znanosti, Javno zdravstvo i zdravstvena zaštita