Nalazite se na CroRIS probnoj okolini. Ovdje evidentirani podaci neće biti pohranjeni u Informacijskom sustavu znanosti RH. Ako je ovo greška, CroRIS produkcijskoj okolini moguće je pristupi putem poveznice www.croris.hr
izvor podataka: crosbi !

Elaborat stanja tala s projektom rekultivacije bušotinskog prostora Križ-26 (CROSBI ID 765556)

Druge vrste radova | elaborat/studija

Kisić, Ivica ; Bašić, Ferdo ; Sajko, Krunoslav ; Jurišić, Aleksandra Elaborat stanja tala s projektom rekultivacije bušotinskog prostora Križ-26 // Zavod za opću proizvodnju bilja, Agronomski fakultet Sveučilišta u Zagrebu. 2010.

Podaci o odgovornosti

Kisić, Ivica ; Bašić, Ferdo ; Sajko, Krunoslav ; Jurišić, Aleksandra

hrvatski

Elaborat stanja tala s projektom rekultivacije bušotinskog prostora Križ-26

Temeljem provedenih temeljnih kemijskih analiza (reakcija tla, sadržaj organske tvari, biljci pristupačni fosfor i kalij), sadržaja teških metala te opterećenosti tla ukupnim i mineralnim uljima kao i policikličkim aromatskim ugljikovodicima nameće se zaključak da nije došlo ni do kakvih promjena u tlu do promatrane dubine od 0, 3 metara uzrokovanih radom istraživane bušotine Križ-26. Utvrđene vrijednosti relativno se razlikuju (isti razred opskrbljenosti i u uzorcima tla s prostora bušotinskog kruga i u uzorcima tla uzetim u okružju bušotinskog kruga). Sadržaj teških metala i mineralnih ulja do dubine od 0, 3 metara u prostoru bušotinskog kruga ukazuje da se njihova vrijednost ne razlikuje u odnosu na okolno poljoprivredno tlo. Sva uzorkovanje u pogledu sadržaja onečišćenja tj. teških metala kreću se u granicama I razreda (čisto tlo) ili II razreda (tlo povećane onečišćenosti). Izuzetak od navedenog su povećane vrijednosti nikla i kroma u svim uzorkovanjima – III razred (povećana onečišćenost). Za utvrditi što je točan razlog navedenom bila bi potrebita dodatna istraživanja. Kao što je bilo i za očekivati viši sadržaj barija (zbog korištenja barijevih soli u naftnom rudarstvu) utvrđen je na prostoru bušotinskog kruga u odnosu na okolno poljoprivrdno tlo. Potrebite količine i oblik mineralnih gnojiva, te krutog stajskog gnoja koje bi trebalo dodati pojašnjene su u prethodnom poglavlju. Gnojidbu mineralnim i organskim gnojivima najjednostavnije je provesti prije osnovne obrade tla, a s ovim zahvatom navedena gnojiva bi se unijela u tlo. Kada se provede navedena organska i mineralna gnojidba u cilju rekultivacije tla bušotina obrađena u ovom elaboratu – Križ 26 biti će do kraja sanirana, te će se u tom slučaju prostor bušotinskog kruga moći vratiti bivšim vlasnicima na korištenje.

tlo; bušotinski krug; sanacija

nije evidentirano

engleski

Elaborat stanja tala s projektom rekultivacije bušotinskog prostora Križ-26

nije evidentirano

tlo; bušotinski krug; sanacija

nije evidentirano

Podaci o izdanju

Zavod za opću proizvodnju bilja, Agronomski fakultet Sveučilišta u Zagrebu

2010.

nije evidentirano

objavljeno

Povezanost rada

Poljoprivreda (agronomija)