Nalazite se na CroRIS probnoj okolini. Ovdje evidentirani podaci neće biti pohranjeni u Informacijskom sustavu znanosti RH. Ako je ovo greška, CroRIS produkcijskoj okolini moguće je pristupi putem poveznice www.croris.hr
izvor podataka: crosbi !

Dobro i zlo - dva lica ljubavi (Značenjska raščlamba hrvatskih crkvenoslavenskih leksema osnova izvedenih iz korijena ljub-) (CROSBI ID 43043)

Prilog u knjizi | izvorni znanstveni rad

Vukoja, Vida Dobro i zlo - dva lica ljubavi (Značenjska raščlamba hrvatskih crkvenoslavenskih leksema osnova izvedenih iz korijena ljub-) // Poj željno! Iskazivanje i poimanje emocija u hrvatskoj pisanoj kulturi srednjega i novoga vijeka / Kapetanović, Amir (ur.). Zagreb: Institut za hrvatski jezik i jezikoslovlje (IHJJ), 2012. str. 25-85

Podaci o odgovornosti

Vukoja, Vida

hrvatski

Dobro i zlo - dva lica ljubavi (Značenjska raščlamba hrvatskih crkvenoslavenskih leksema osnova izvedenih iz korijena ljub-)

U prilogu se raščlanjuju primjeri uporabe leksema osnove ljub- i osnovâ koje sadrže morfem ljub-, a značenje im je povezano s izricanjem osjećajnosti. U obzir će se uzeti primjeri koji se nalaze u kartoteci primjera priređenoj za izradu Rječnika crkvenoslavenskoga jezika hrvatske redakcije. Riječ je o gotovo stotinu različitih leksema i gotovo 1500 primjera u kojima se nalaze njihove potvrde. Svrha je raščlambe što jasnije prepoznavanje značenjske strukture koju ostvaruju leksemi navedene osnove. Konceputalno, raščlamba se oslanja na Akvinčev, srednjovjekovni sustav čuvstava, a ne na neku od suvremenih teorija emocija. Posebna će se pozornost obratiti na činjenicu da se leksemi osnove ljub- značenjski mogu podijeliti u dvije skupine: lekseme koji imaju moralno pozitivno značenje (poput hrv. ͹ljubiti, voljeti͸) i lekseme koji imaju moralno negativno značenje (poput hrv. ͹učiniti preljub͸). Obje se skupine najvećim dijelom oslanjaju na stanje u grčkim i latinskim predlošcima hrvatskih crkvenoslavenskih tekstova. Morfološki gledano, prepoznaje se da u skupini leksema s moralno pozitivnim značenjem nema leksema s morfemom dê- (poput npr. ljubodêênie), dok su takvi leksemi brojni u skupini leksema s moralno negativnim značenjem. Istodobno, neki se drugi morfemi učestalo pojavljuju u obje navedene skupine, npr. morfem prê- (kao u prêljublenь, ali i prêljubi). Metodološki, raščlamba će se zasnivati na prepoznatim prijevodnim obrascima s grčkim i latinskim leksemima iz prijevodnih predložaka obrađenih hrvatskih crkvenoslavenskih tekstova te na prepoznavanju razjašnjenja izrečenih tzv. prirodnim semantičkim metajezikom poznatim iz radova Anne Wierzbicke i Cliffa Goddarda.

hrvatski crkvenoslavenski korijen ljub-, čuvstvo, afekt, pojam ljubavi

nije evidentirano

engleski

Good and bad – two facets of love (Semantic analysis of the Croatian Church Slavonic lexems derived from the stems containing the root ljub-)

nije evidentirano

Croatian Church Slavonic root ljub-, passion, affect, concept of love

nije evidentirano

Podaci o prilogu

25-85.

objavljeno

Podaci o knjizi

Poj željno! Iskazivanje i poimanje emocija u hrvatskoj pisanoj kulturi srednjega i novoga vijeka

Kapetanović, Amir

Zagreb: Institut za hrvatski jezik i jezikoslovlje (IHJJ)

2012.

1-111-11111-1

Povezanost rada

Filologija