Nalazite se na CroRIS probnoj okolini. Ovdje evidentirani podaci neće biti pohranjeni u Informacijskom sustavu znanosti RH. Ako je ovo greška, CroRIS produkcijskoj okolini moguće je pristupi putem poveznice www.croris.hr
izvor podataka: crosbi !

Svjetlosti i sjena na kartama – sjenčani prikazi reljefa (CROSBI ID 768521)

Druge vrste radova | ostalo

Tutić, Dražen ; Poslončec-Petrić, Vesna ; Kuveždić Divjak, Ana Svjetlosti i sjena na kartama – sjenčani prikazi reljefa // http://www.festivalznanosti.hr/2011/pdf/SAZECI-ZIVOTOPISI.pdf. 2011.

Podaci o odgovornosti

Tutić, Dražen ; Poslončec-Petrić, Vesna ; Kuveždić Divjak, Ana

hrvatski

Svjetlosti i sjena na kartama – sjenčani prikazi reljefa

Karte u ravnini (na papiru ili ekranu monitora) pojednostavljeno prikazuju objekte iz stvarnog svijeta koji su općenito trodimenzionalni. Jedan od objekata stvarnog svijeta koji se prikazuje na kartama većih područja je reljef. Reljef se može promatrati kao ploha u prostoru te je njezin prikaz na karti potrebno svesti u dvije dimenzije. Tijekom povijesti upotrebljavali su se različiti postupci za prikaz reljefa, a jedan od novijih je prikaz reljefa sjenčanjem. Svrha svakog prikaza reljefa na karti, pa tako i sjenčanog, je što vjernija i lakše razumljiva interpretacija stvarnog reljefa. Sjenčanje je upotreba tonskih vrijednosti neke boje (najčešće crne) kojim se prikazuje stupanj osvijetljenosti plohe reljefa iz jednog ili više izvora svjetla. Tamnije tonske vrijednosti prikazuju manje osvijetljene dijelove, a svjetliji tonovi više osvijetljene dijelove plohe reljefa. Sjenčani prikazi se mogu ostvariti na različite načine: najpoznatiji i najčešći načini tijekom povijesti su: fotografiranjem umanjenog modela reljefa izrađenog od gipsa osvijetljenog prirodnim ili umjetnim svjetlom, ručno crtanje olovkom ili s pomoću zračnog lista, analitičko sjenčanje s pomoću računala. Na radionici će se prikazati sve tri navedene metode na primjeru reljefa otoka Korčule. Sudionici će moći eksperimentirati s izvorom svjetla na gipsanom modelu kojega će potom fotografirati i sliku prenijeti u računalo. Potom će na temelju digitalnog modela reljefa u računalu izraditi sjenčani prikaz. Na kraju će svaki sudionik dobiti prikaz reljefa s izohipsama kao podlogom za ručno crtanje sjena olovkom. Eksperimentiranjem s navedenim metodama sudionici će se upoznati s pravilima upotrebe sjenčanih prikaza u kartografiji i srodnim disciplinama – posebno sa smjerom svjetla koji stvara ispravan doživljaj reljefa te rasponom tonskih vrijednosti.

karte; sjenčanje reljefa

nije evidentirano

engleski

Light and shadow on the map - shadow views of the relief

nije evidentirano

maps; terrain shading

nije evidentirano

Podaci o izdanju

http://www.festivalznanosti.hr/2011/pdf/SAZECI-ZIVOTOPISI.pdf

2011.

nije evidentirano

objavljeno

Povezanost rada

Geodezija