Nalazite se na CroRIS probnoj okolini. Ovdje evidentirani podaci neće biti pohranjeni u Informacijskom sustavu znanosti RH. Ako je ovo greška, CroRIS produkcijskoj okolini moguće je pristupi putem poveznice www.croris.hr
izvor podataka: crosbi !

Strukturirani dijalog s mladima u Republici Hrvatskoj (CROSBI ID 769199)

Druge vrste radova | izvještaj

Potočnik, Dunja Strukturirani dijalog s mladima u Republici Hrvatskoj // Strukturirani dijalog s mladima u Republici Hrvatskoj. 2011.

Podaci o odgovornosti

Potočnik, Dunja

hrvatski

Strukturirani dijalog s mladima u Republici Hrvatskoj

Strukturirani je dijalog kao politička agenda proizašao iz inicijative Europske komisije koja je smjerala na odgovor zaključcima nekoliko izvještaja o suradnji s civilnim društvom, nacionalnim vlastima i Europskim parlamentom. Dva glavna cilja strukturiranog dijaloga mogu se opisati na sljedeći način: 1. Postizanje višestranog razumijevanja, te izgradnja konsenzusa oko glavnih izazova u području suradnje organizacija civilnog društva i nacionalne te lokalne vlasti. 2. Iznalaženje načina unaprijeđenja učinkovitosti suradnje organizacija civilnog društva i nacionalne te lokalnih vlasti, s ciljem osnaživanja partnerskog odnosa i veće ostvarenosti strateških ciljeva. Izvještaj o strukturiranom dijalogu s mladima u Republici Hrvatskoj temelji se na istraživanju provođenja i stavova prema strukturiranom dijalogu predstavnika udruga mladih, te predstavnika Sabora, Vlade i regionalnih vlasti. Dobiveni rezultati govore o tome da su pozitivni rezultati politikâ za mlade od početka tranzicijskog razdoblja Hrvatske nepobitni, no, s pridruživanjem Hrvatske EU već je trebala biti prevladana faza u kojoj se izražava zadovoljstvo zbog bilo kakvog napretka. To se posebice odnosi na područje mladih jer smo svjedoci da mladi, kao najvitalniji, najfleksibilniji i najkreativniji dio populacije, stagniraju u ostvarenju svojih potencijala u odnosu na prijašnje generacije. Problem je i nepovezanost stručnjaka s različitih područja bavljanja mladima s mladima i institucijama nadležnim za ostvarenje prava i poboljšanje položaja mladih. Stoga je za pokretanje koherentnog i učinkovitog strukturiranog dijaloga za mlade nužno povezivanje tri razine ekspertize: legislativnu (razinu donošenja politikâ), razinu provođena tih politikâ, te istraživače s područja mladih. Navedeno će zahtijevati znatne ljudske, tehničke i financijske kapacitete, no nužno je ne bi li Hrvatska Republika u sljedeći ciklus strukturiranog dijaloga s mladima na temu sudjelovanja mladih u društvu ušla bolje pripremljena nego što je sada.

Hrvatska; mladi; strukturirani dijalog; politike prema mladima

nije evidentirano

engleski

Structured dialogue with the youth in the Republic of Croatia

nije evidentirano

Croatia; youth; structured dialogue; youth policies

nije evidentirano

Podaci o izdanju

Strukturirani dijalog s mladima u Republici Hrvatskoj

2011.

nije evidentirano

objavljeno

Povezanost rada

Sociologija