Nalazite se na CroRIS probnoj okolini. Ovdje evidentirani podaci neće biti pohranjeni u Informacijskom sustavu znanosti RH. Ako je ovo greška, CroRIS produkcijskoj okolini moguće je pristupi putem poveznice www.croris.hr
izvor podataka: crosbi !

RAZVOJ KITOZANSKO-LECITINSKIH MIKROSFERA S CIKLOSPORINOM (CROSBI ID 369702)

Ocjenski rad | magistarski rad (mr. sc. i mr. art.)

Davosir Klarić, Željka RAZVOJ KITOZANSKO-LECITINSKIH MIKROSFERA S CIKLOSPORINOM / Filipović-Grčić, Jelena (mentor); Zagreb, Farmaceutsko-biokemijski fakultet, . 2011

Podaci o odgovornosti

Davosir Klarić, Željka

Filipović-Grčić, Jelena

hrvatski

RAZVOJ KITOZANSKO-LECITINSKIH MIKROSFERA S CIKLOSPORINOM

Pripravljeni su jednofazni sustavi ciklosporina i kitozana (otopine) te dvofazni sustavi ciklosporina, lecitina i kitozana (suspenzije). Navedeni sustavi podrvgnuti su sušenju raspršivanjem pri čemu su iz jednofaznih sustava nastale kitozanske mikrosfere s ciklosporinom dispergiranim u hidrofilnom polimernom matriksu, dok su raspršivanjem dvofaznih sustava nastale kitozanske mikrosfere s lecitinskim nanočesticama kao rezervoarima ciklosporina dispergiranim u polimernom matriksu. U pripravi raspršivanih sustava korištene su otopine dviju vrsta kitozana (kitozan baza (CB) i kitozan klorid (CS)) te smjesa tih otopina (CB/CS 3:2, m/m) te dvije vrste lecitina soje, (L100 i L45). Određena su fizičko-kemijska svojstva pripravljenih mikrosfera (iskorištenje preparacije, uspješnost uklapanja lijeka, veličina i raspodjela veličine čestica, zeta-potencijal, stanje lijeka u matriksu). Također je ispitan utjecaj sadržaja lijeka te polimernog sastava mikrosfera na bubrenje mikrosfera, te na brzinu i mehanizam oslobađanja lijeka iz mikrosfera in vitro. Iskorištenja priprave mikrosfera relativno su velika za primijenjenu metodu priprave i kreću se u rasponu od 46, 7 do 57, 3 %. Raspršivanjem jednofaznih sustava nastale su mikrosfere srednjeg promjera između 1, 15 ± 0, 91 i 1, 27 ± 0, 84 μm, s oko 85 % čestica manjih od 2 μm, dok su raspršivanjem dvofaznih sustava nastale su mikrosfere srednjeg promjera između 1, 32 ± 1, 08 i 1, 53 ± 1, 15 μm, s tek oko 65-70 % čestica promjera manjeg od 2 μm. Mikrosfere s nanočesticama lecitina L45 bile su većeg srednjeg promjera od odgovarajućih mikrosfera s nanočesticama lecitina L100. Raspršivanjem dvofaznih sustava značajno je poboljšano uklapanje ciklosporina u odnosu na odgovarajuće jednofazne sustave. Sve pripravljene mikrosfere karakterizirane su pozitivnim površinskim nabojem koji se kretao u rasponu od 21, 9 ±1, 1 do 49, 1 ± 0, 8 mV. Sposobnost bubrenja imale su mikrosfere pripravljene raspršivanjem dvofaznih sustava. Bubrenje mikrosfera bilo je to veće što je bio veći sadržaj kitozana baze u preparaciji. Profil oslobađanja ciklosporina iz pripravljenih mikrosfera ovisio je o tipu raspršivanog sustava (otopina ili suspenzija) i vrsti korištenog kitozana, odnosno o načinu uklapanja ciklosporina i svojstvu bubrenja/otapanja mikrosfera.

ciklosporin; kitozan; lecitin; mikrosfere; sušenje raspršivanjem; bubrenje; profil oslobađanja lijeka; diferencijalna pretražna kalorimetrija (DSC)

nije evidentirano

engleski

DEVELOPMENT OF CHITOSAN-LECITHIN MICROSPHERES WITH CYCLOSPORIN

nije evidentirano

cyclosporine; chitosan; lecithin; microspheres; spray-drying; swelling properties; drug release profile; differential scanning calorimetry (DSC)

nije evidentirano

Podaci o izdanju

89

04.07.2011.

obranjeno

Podaci o ustanovi koja je dodijelila akademski stupanj

Farmaceutsko-biokemijski fakultet

Zagreb

Povezanost rada

Farmacija