Nalazite se na CroRIS probnoj okolini. Ovdje evidentirani podaci neće biti pohranjeni u Informacijskom sustavu znanosti RH. Ako je ovo greška, CroRIS produkcijskoj okolini moguće je pristupi putem poveznice www.croris.hr
izvor podataka: crosbi !

Visoka povezanost rjecnika i verbalnog radnog pamcenja sa sposobnostima rane pismenosti – vrijedi li za djecu s PJT-om? (CROSBI ID 590406)

Prilog sa skupa u zborniku | sažetak izlaganja sa skupa | međunarodna recenzija

Ščapec, Karolina ; Kuvač Kraljević, Jelena Visoka povezanost rjecnika i verbalnog radnog pamcenja sa sposobnostima rane pismenosti – vrijedi li za djecu s PJT-om? // Knjiga sažetaka 8. međunarodnog znanstvenog skupa Istraživanja u edukacijsko-rehabilitacijskim znanostima / Bratković, Daniela ; Fulgosi Masnjak, Rea (ur.). Zagreb: Edukacijsko-rehabilitacijski fakultet Sveučilišta u Zagrebu, 2012. str. 285-286

Podaci o odgovornosti

Ščapec, Karolina ; Kuvač Kraljević, Jelena

hrvatski

Visoka povezanost rjecnika i verbalnog radnog pamcenja sa sposobnostima rane pismenosti – vrijedi li za djecu s PJT-om?

Čitanje i pisanje jezično su utemeljene vještine (Catts i sur., 2002) ovisne o razvoju širokog spektra jezičnih sposobnosti (Dickinson i sur., 2003), ali posebna se uloga u razvoju pismenosti pridaje receptivnom rječniku i fonološkoj svjesnosti. Također, rječnicki razvoj te razvoj fonološke svjesnosti, a time i usvajanje pismenosti uvelike ovise o funkcioniranju verbalnog radnog pamćenja (Zaretsky i sur., 2009) kognitivnog sustava odgovornog za privremeno zadržavanje i manipulaciju jezičnih i nejezičnih informacija (Rončević Zubković, 2011). Jezične teškoće navode se kao vodeći čimbenik rizika za teškoće u razvoju pismenosti (Carroll i Snowling, 2004.). Stoga je cilj ovog istraživanja ispitati povezanost receptivnog rječnika i verbalnog radnog pamćenja s vještinama rane pismenosti, odnosno sposobnostima fonološke svjesnosti i pismenosti kod predškolske djece s posebnim jezičnim teškoćama (PJT). Djeca uključena u istraživanje (N=30) procijenjena su na jezičnim sposobnostima – receptivni rječnik, fonološka svjesnost (rima, segmentacija, izdvajanje početnog i završnog glasa, brisanje, zamjena fonema baratanjem kockicama i spajanje), pismenosti (imenovanje i pisanje slova, slikovni rječnik, dekodiranje i pisanje), te na kognitivnim sposobnostima – verbalno radno pamćenje (fonološko pamćenje i cjelokupno radno pamćenje). Ispitivanjem receptivnog rječnika i rane pismenosti nije dobivena povezanost između rječnika ni sa jednom sastavnicom rane pismenosti. Nadalje, dobivena je povezanost između fonološkog pamćenja i rane pismenosti, ali ne i između cjelokupnog radnog pamćenja i rane pismenosti. Interpretacija podataka upućuje na dva zaključka: 1) oskudan rječnik kod djece s PJT-om ne može poslužiti kao dobra osnova za razvijanje metajezičnih sposobnosti poput fonološke svjesnosti te 2) radno pamćenje kod djece s PJT-om nije učinkovito, što se očituje u nemogućnosti provođenja zahtjevnijih fonoloških operacija.

posebne jezične teškoeć; rana pismenost

nije evidentirano

engleski

High correlation between vocabulary and verbal working memory with early literacy skills – does it stand for children with SLI?

nije evidentirano

specific language impairment; early literacy

nije evidentirano

Podaci o prilogu

285-286.

2012.

objavljeno

Podaci o matičnoj publikaciji

Knjiga sažetaka 8. međunarodnog znanstvenog skupa Istraživanja u edukacijsko-rehabilitacijskim znanostima

Bratković, Daniela ; Fulgosi Masnjak, Rea

Zagreb: Edukacijsko-rehabilitacijski fakultet Sveučilišta u Zagrebu

978-953-6418-71-8

Podaci o skupu

8. međunarodnog znanstvenog skupa Istraživanja u edukacijsko-rehabilitacijskim znanostima

poster

27.09.2012-29.09.2012

Zagreb, Hrvatska

Povezanost rada

Pedagogija