Nalazite se na CroRIS probnoj okolini. Ovdje evidentirani podaci neće biti pohranjeni u Informacijskom sustavu znanosti RH. Ako je ovo greška, CroRIS produkcijskoj okolini moguće je pristupi putem poveznice www.croris.hr
izvor podataka: crosbi !

Agroekološki elaborat stanja tla s projektom rekultivacije bušotinskog radnog prostora Cremušina 1 (CROSBI ID 771763)

Druge vrste radova | stručna ekspertiza

Kisić, Ivica ; Jurišić, Aleksandra ; Bogunović, Igor Agroekološki elaborat stanja tla s projektom rekultivacije bušotinskog radnog prostora Cremušina 1 // Zavod za opću proizvodnju bilja Agronomaski fakultet. 2012.

Podaci o odgovornosti

Kisić, Ivica ; Jurišić, Aleksandra ; Bogunović, Igor

hrvatski

Agroekološki elaborat stanja tla s projektom rekultivacije bušotinskog radnog prostora Cremušina 1

Temeljem provedenih temeljnih kemijskih analiza (reakcija tla, sadržaj organske tvari, biljci pristupačni fosfor i kalij), sadržaja teških metala te opterećenosti tla ukupnim i mineralnim uljima i PAH-ovima nameće se zaključak da nije došlo ni do kakvih promjena u tlu (do promatrane dubine od 0, 6 metara) uzrokovanih radom istraživane bušotine u ovom elaboratu. Utvrđene vrijednosti se relativno razlikuju (isti razred opskrbljenosti i u uzorcima tla s prostora bušotinskog kruga i isplačne jame i u uzorcima tla uzetim u neposrednom okolišu ali koji nisu bili zahvaćeni rudarskim radovima). Sadržaj teških metala, mineralnih ulja i PAH-ova do dubine od 0, 6 metara na radnom prostoru bušotinskog kruga CREMUŠINA 1 ukazuje da se njihova vrijednost ne razlikuje u odnosu na okolno poljoprivredno i šumsko tlo. Temeljem izloženog nameće se zaključak da su u pogledu onečišćenja kadmijem, živom, olovom, molibdenom i kobaltom svi uzorci bez obzira na mjesto uzorkovanja uvršteni u I razred, tj. čisto tlo u pogledu sadržaja navedenih metala. U pogledu sadržaja cinka i bakra svi uzorci su u granicama I i II razreda. U pogledu sadržaja arsena, nikla i vanadija utvrđena je identična heterogenost i u tlu s prostora bušotine i u okolnom tlu koje nije bilo zahvaćeno rudarskim radovima. Navedeno ukazuje da je riječ manje više o geološkom (prirodnom) sastavu svih istraživanih metala (izuzev barija) čiji se povećani sadržaj može povezati sa crpljenjem ugljikovodika. Kako nisu utvrđene nikakve razlike u pogledu reakcije tla, te biljci pristupačnoga fosfora i kalija ne preporučamo nikakve zahvate rekultivacije vezane uz ove parametre. Navedenu količinu organskog gnojiva prema mjerama navedenim u poglavlju o rekultivaciji trebali bi dodati tijekom proljeća ili jeseni naredne godine. Sve navedeno ukazuje da rad bušotine Cremušina 1 nije uzrokovala nikakve promjene u tlu koje je bilo unutar bušotinskoga radnoga prostora.

tlo; rudarski bušotinski prostor; crpljenje ugljikovodika; sanacija tla

nije evidentirano

engleski

Agroekološki elaborat stanja tla s projektom rekultivacije bušotinskog radnog prostora Cremušina 1

nije evidentirano

tlo; rudarski bušotinski prostor; crpljenje ugljikovodika; sanacija tla

nije evidentirano

Podaci o izdanju

Zavod za opću proizvodnju bilja Agronomaski fakultet

2012.

nije evidentirano

objavljeno

Povezanost rada

Poljoprivreda (agronomija)