Nalazite se na CroRIS probnoj okolini. Ovdje evidentirani podaci neće biti pohranjeni u Informacijskom sustavu znanosti RH. Ako je ovo greška, CroRIS produkcijskoj okolini moguće je pristupi putem poveznice www.croris.hr
izvor podataka: crosbi

Idealizirani vjetar obronka (CROSBI ID 192757)

Prilog u časopisu | izvorni znanstveni rad

Grisogono, Branko Idealizirani vjetar obronka // Matematičko fizički list, 63 (2012), 4; 232-239

Podaci o odgovornosti

Grisogono, Branko

hrvatski

Idealizirani vjetar obronka

Rad se bavi silaznim vjetrom što puše niz padinu ili strminu relativno malog nagiba kuta α prema horizontali, recimo, između 1° < α < 10°. Bit mehanizma vjetra obronka jest horizontalna temperaturna razlika između nagnutog terena i okolnog zraka na istoj apsolutnoj visini dalje od terena. U matematičkom opisu ovog vjetra koristimo klasični Prandtlov model. Vjetar obronka je važna komponenta mikroklimatskih osobina različitih krajeva. Ovaj tip vjetra sudjeluje u prirodnom provjetravanju mnogih gradova, a u sprezi sa zmorcem i kopnenjakom može biti bitan za lokalno meteorološko vrijeme i kakvoću zraka za skoro 40% čovječanstva. Vjetar obronka puše na svim kontinentima, od Antarktika na ovamo. Postiže brzinu od 1 do 10 m/s, može biti vrlo redovit i perzistentan ako je obronak dug barem nekoliko kilometara. Dubina mu je ponekad tek 2–3 m, ali može narasti i do nekoliko stotina metara. Redovito se javlja na Grenlandu, u Alpama, Bilogori, Medvednici, Papuku, Velebitu, te na otocima poput Brača, Cresa, Hvara, Visa, itd.

nagib terena; Prandtlov model; potencijalna temperatura; stratifikacija; turbulentna difuzivnost; turbulentno miješanje

Istraživanje u okviru ovoga rada je sufinancirano i od strane Hrvatske zaklade za znanost putem projekta CATURBO (09/151).

engleski

Idealised slope wind

nije evidentirano

terrain slope; Prandtl model; potential temperature; stratification; turbulent diffusivity; turbulent mixing

nije evidentirano

Podaci o izdanju

63 (4)

2012.

232-239

objavljeno

1332-1552

Povezanost rada

Geologija