Nalazite se na CroRIS probnoj okolini. Ovdje evidentirani podaci neće biti pohranjeni u Informacijskom sustavu znanosti RH. Ako je ovo greška, CroRIS produkcijskoj okolini moguće je pristupi putem poveznice www.croris.hr
izvor podataka: crosbi !

Hrvatska privatizacija u retrospektivi: vladajući projekt ili projekt vladanja (CROSBI ID 751955)

Druge vrste radova | elaborat/studija

Čengić, Drago ; Hrvatska privatizacija u retrospektivi: vladajući projekt ili projekt vladanja // Analiza istraživačkih rezultata o odnosu javnosti prema Hrvatskoj demokratskoj zajednici. 2000.

Podaci o odgovornosti

Čengić, Drago ;

hrvatski

Hrvatska privatizacija u retrospektivi: vladajući projekt ili projekt vladanja

U ovom radu analiziraju se ona obilježja hrvatskog projekta privatizacije, koja su presudno utjecala na razaranje političkog ugleda donedavno vladajuće elite, okupljene oko Hrvatske demokratske zajednice (HDZ), vladajuće hrvatske stranke od 1991. do 1999. godine, te neke temeljne elemente legitimacijskog obrasca u politici privatizacije nove političke elite. Opći su zaključci poduzete analize sljedeći. Prvo. Iako su privatizacijski model i njegova izvedba ulazili u ‘projekte visokog socijalnog, ekonomskog i političkog rizika’, u Hrvatskoj se o tome nedovoljno vodilo računa. Drugo. Nisu se nikada razmatrale unutrašnje protivurječnosti hrvatskog modela privatizacije: riječ je o određenim kontekstualnim, konceptualnim, izvedbenim i legitimacijskim napetostima koje prate ostvarenje privatizacije u Hrvatskoj. Temeljna izvorišta legitimacijskih napetosti su: menadžerski krediti i neregulirano preuzimanje poduzeća, centralizacija odluka o procesu pretvorbe/privatizacije i nedefiniranost privatizacijskog zakonodavstva, te identificirane neregularnosti i sudjelovanje raznih nositelja vlasti u zakonski ili moralno sumnjivim privatizacijama poduzeća. . Treće. Usljed tijeka privatizacije u prvih nekoliko godina njezine izvedbe znatan dio imovine hrvatskih poduzeća završio je u rukama državnih fondova, što je dovelo do ponovne etatizacije imovinom vrijednih poduzeća i do usporavanja procesa modernizacije u njima. Četvrto. Legitimacijski obrazac prethodne političke elite u privatizacijskom projektu svodi se u biti na nekoliko temeljnih elemenata: da se privatizacijom napušta bivši ne-vlasnički sustav, da se njome želi ostvariti pravedna razdioba društvenog bogatstva i narodni kapitalizam, te da se istovremeno želi razvoj ‘tržišnog gospodarstva kao u zapadnim zemljama’. Naglasak je bio na utopijskim ciljevima privatizacije, dok se u stvarnosti privatizacija svela na punjenje državnog proračuna i razvoj primitivnog tipa kapitalizma. Nova je politička elita od utopijskih ciljeva privatizacije zadržala ‘ispravljanje nepravdi’ iz ne tako davne prošlosti’, dok je posve otvoreno povećala broj pragmatičkih ciljeva: od bijega države iz poduzeća do izravnog punjenja državnog proračuna sredstvima od privatizacije velikih sustava.

Privatizacija; delegitimacija; vladajuća stranka (HDZ); hrvatska javnost

nije evidentirano

engleski

Croatian privatization: the rulling project or the project for the practice of power?

nije evidentirano

Privatization; delegitimation; ruling party (HDZ); Croatian public

nije evidentirano

Podaci o izdanju

Analiza istraživačkih rezultata o odnosu javnosti prema Hrvatskoj demokratskoj zajednici

2000.

nije evidentirano

objavljeno

Povezanost rada

Sociologija