Nalazite se na CroRIS probnoj okolini. Ovdje evidentirani podaci neće biti pohranjeni u Informacijskom sustavu znanosti RH. Ako je ovo greška, CroRIS produkcijskoj okolini moguće je pristupi putem poveznice www.croris.hr
izvor podataka: crosbi

Utjecaj vodika na krhkost konstrukcijskih čelika namijenjenih automobilskoj industriji (CROSBI ID 772467)

Druge vrste radova | ostalo

Mitić, Sandra Utjecaj vodika na krhkost konstrukcijskih čelika namijenjenih automobilskoj industriji // 17. Tehnologijada, Knjiga sažetaka. 2013.

Podaci o odgovornosti

Mitić, Sandra

hrvatski

Utjecaj vodika na krhkost konstrukcijskih čelika namijenjenih automobilskoj industriji

Vodikova krhkost je pojava uzrokovana djelovanjem vodika, koji može zaostati u kristalnoj rešetci tijekom proizvodnje, prerade ili zavarivanja čelika, ali isto tako se može naknadno apsorbirati iz plinovite ili tekuće faze. Visokočvrsti čelici su veoma osjetljivi na vodikovu krhkost, jer već i male količine vodika mogu dovesti do degradacije mehaničkih svojstava i iznenadnog loma konstrukcije. Stoga, u ovom radu je elektrokemijskim eksperimentima proučavana vodikova krhkost visokočvrstih konstrukcijskih čelika kao posljedica difuzije vodika u čeličnim materijalima. Permeacijskim eksperimentima difuzije vodika kroz čeličnu membranu modernog višefaznog konstrukcijskog TRIP-čelika dobiven je niži difuzijski koeficijent u odnosu na klasični konstrukcijski čelik, što upućuje na to da TRIP čelik ima manje zamki za vodik. Optičkom mikroskopijom je utvrđena povoljnija mikrostruktura modernog konstrukcijskog TRIP-čelika u odnosu na klasični konstrukcijski čelik. Naime, izrazito sitnozrnata mikrostruktura TRIP-čelika sastoji se od ferita, bainita i zaostalog austenita, pri čemu je zaostali austenit s aspekta vodikove krhkosti povoljnija faza od martenzita, jer ima višu topljivost ugljika i vodika te nižu tvrdoću. Iz dobivenih rezultata može se zaljučiti da je moderni konstrukcijski čelik pokazao veću otpornost prema vodikovoj krhkosti u odnosu na klasični konstrukcijski čelik te se može smatrati prikladnijim konstrukcijskim materijalom za primjenu u uvjetima gdje je kontakt s vodikom neizbježan.

visokočvrsti konstrukcijski čelik ; elektrokemijske metode ; difuzija vodika ; vodikova krhkost ; mikrostruktura

17.Tehnologijada, znan.rad, mentor: doc.dr.sc. A. B. Hadžipašić

engleski

Influence of hydrogen on the embrittlement of structural steels applicable in the automotive industry

nije evidentirano

high-strength structural steel ; electrochemical methods ; hydrogen diffusion ; hydrogen embrittlement ; microstructure

nije evidentirano

Podaci o izdanju

17. Tehnologijada, Knjiga sažetaka

2013.

nije evidentirano

objavljeno

Povezanost rada

Metalurgija