Nalazite se na CroRIS probnoj okolini. Ovdje evidentirani podaci neće biti pohranjeni u Informacijskom sustavu znanosti RH. Ako je ovo greška, CroRIS produkcijskoj okolini moguće je pristupi putem poveznice www.croris.hr
izvor podataka: crosbi !

LAG Južna Istra - Lokalna razvojna strategija do 2014. godine (CROSBI ID 772601)

Druge vrste radova | ostalo

Oplanić, Milan ; Brščić, Kristina ; Luk, Ninoslav ; Ružić, Pavlo ; Saftić, Darko ; Težak Damijanić, Ana LAG Južna Istra - Lokalna razvojna strategija do 2014. godine // Institut za poljoprivredu i turizam. 2013.

Podaci o odgovornosti

Oplanić, Milan ; Brščić, Kristina ; Luk, Ninoslav ; Ružić, Pavlo ; Saftić, Darko ; Težak Damijanić, Ana

hrvatski

LAG Južna Istra - Lokalna razvojna strategija do 2014. godine

Zajednička poljoprivredna politika Europske unije (ZPP) se od 2004. godine preusmjerava sa rasta obujma prema povećanju kvalitete poljoprivrednih proizvoda, prilagođavanju zahtjevima tržišta, primjeni novih modela razvoja i očuvanju okoliša. Taj zaokret slijedi i politika ruralnog razvoja koja je nakon 2007. godine usmjerena na tri glavna cilja: 1. Povećanje konkurentnosti poljoprivrede i šumarstva, 2. Poboljšanje stanja okoliša i krajolika te 3. Poboljšanje kvalitete života u ruralnim područjima i podupiranje diversifikacije ruralnog gospodarstva. U prilog realizaciji postavljenih ciljeva kreiran je europski model ruralnog razvoja LEADER koji se zasniva na pristupu odozdo prema gore („bottom up“) uvažavajući lokalne osobitosti i lokalna razvojna partnerstva (lokalne akcijske grupe – LAG) u kojima predstavnici sva tri sektora sudjeluju u donošenju i provedbi lokalne razvojne strategije (LRS). Poštivanje LEADER-a ujedno predstavlja osnovni princip za pristupanje strukturnim fondovima EU za financiranje različitih gospodarskih i infrastrukturnih projekata. Politika ruralnog razvoja mora pomoći ruralnim područjima da iskoriste svoj teritorijalni kapital i na taj način povećaju svoju konkurentnost. Teritorijalna kohezija pojačava ekonomsku i socijalnu koheziju. Stoga treba uvijek imati u vidu teritorijalni učinak pojedinih mjera i intervencija fokusirajući ih na neophodne reforme i aktivnosti kako bi se u narednim godinama ostvario razvoj društvene zajednice temeljene na znanju, ekologiji, socijalnom i održivom razvoju te investicijama u istraživanje i inovacije. Sukladno postavljenim ciljevima i načelima, zadaća je nacionalnih, regionalnih i lokalnih politika da osiguraju uravnoteženi i održivi razvoj vlastitog ruralnog područja. Osnivanje LAG-ova dio je sustavnog i koordiniranog pristupa politici ruralnog razvoja koja ima za cilj brži i jači rast gospodarstva i konkurentnosti regija te njihove sposobnosti da se natječu na europskom i globalnom tržištu, rast izvoza i stope zaposlenosti te osiguranje primjerenog životnog standarda i kvalitete života. Time će se ujedno omogućiti uspješna integracija hrvatskog gospodarstva u Europsku Uniju i ojačati institucionalni i administrativni kapaciteti naših regija za korištenje sredstava EU fondova. Temeljna zadaća LRS je postizanje suglasja među svim relevantnim dionicima javnog, gospodarskog i civilnog sektora o ukupnim potrebama područja LAG-a vezanima uz gospodarski razvoj, infrastrukturu, okoliš, socijalna i kulturna pitanja te, sukladno tomu, služiti kao osnova za dogovaranje, usklađivanje i podržavanje aktivnosti definiranih strategijom. Strategija treba pomoći u definiranju i provedbi zajedničkih strateških ciljeva te dati osnovne smjernice za osmišljavanje, pripremu i realizaciju kvalitetnih provedbenih investicijskih projekata.

IPARD; LAG; južna Istra; strategija

nije evidentirano

engleski

LAG South Istria - Local Development Strategy

nije evidentirano

IPARD; LAG; south Istria; strategy

nije evidentirano

Podaci o izdanju

Institut za poljoprivredu i turizam

2013.

nije evidentirano

objavljeno

Povezanost rada

Poljoprivreda (agronomija), Biotehnologija, Ekonomija