Nalazite se na CroRIS probnoj okolini. Ovdje evidentirani podaci neće biti pohranjeni u Informacijskom sustavu znanosti RH. Ako je ovo greška, CroRIS produkcijskoj okolini moguće je pristupi putem poveznice www.croris.hr
izvor podataka: crosbi !

Čitanje kao transfer: tekst i kontekst (samo)pomoći u knjigama za samopomoć i psihoterapijskim romanima (CROSBI ID 379406)

Ocjenski rad | doktorska disertacija

Žurić Jakovina, Iva Čitanje kao transfer: tekst i kontekst (samo)pomoći u knjigama za samopomoć i psihoterapijskim romanima / Petković, Nikola (mentor); Petković, Nikola (neposredni voditelj). Zagreb, Filozofski fakultet u Zagrebu, . 2013

Podaci o odgovornosti

Žurić Jakovina, Iva

Petković, Nikola

Petković, Nikola

hrvatski

Čitanje kao transfer: tekst i kontekst (samo)pomoći u knjigama za samopomoć i psihoterapijskim romanima

U doktorskom radu kreće se od analize i usporedbe knjiga za samopomoć i psihoterapijskih romana, pri čemu se poseban naglasak stavlja na transformacijsko-terapijske učinke čitanja ovih tekstova. Knjige za samopomoć i psihoterapijski romani srodni su korpusi tekstova koji su sve prisutniji u suvremenom društvenom i kulturnom polju. Implikacije i razlozi tržišne uspješnosti knjiga za samopomoć jedan su od predmeta analize. Osim toga, posebna pažnju je posvećena terminologiji, definiciji i klasifikaciji knjiga za samopomoć i psihoterapijskih romana te analizi njihovih žanrovskih odrednica. Zadnje poglavlje otvara mogućnost da se na čitanje književnih tekstova u širem smislu, koji nisu samo knjige za samopomoć ili psihoterapijski romani, gleda kao na transformacijsko-terapijsku djelatnost, te je fokus na procesu književnog transfera kao temeljnog mehanizma terapijskog učinka čitanja. Osnovna polazišna točka ovoga poglavlja odnosi se na tvrdnju da čitanje književnih tekstova proizvodi terapijske učinke koji utječu na modifikaciju, konstrukciju i rekonstrukciju identiteta čitatelja. S obzirom da na našem prostoru ne postoji kritička analiza knjiga za samopomoć i psihoterapijskih romana, ovaj doktorski rad bi trebao predstavljati jedinstveni pokušaj određenja fenomena samopomoći iz društveno-humanističke perspektive u Hrvatskoj. Njime se ukazuje i na pojavu psihoterapijskog romana kao novog i specifičnog književnog žanra koji svoje mjesto nalazi uz bok suvremenom trendu masovne publikacije knjiga za samopomoć. Također, u suvremenoj humanistici gotovo se nikakva pažnja ne posvećuje utjecaju čitanja na konkretnog čitatelja, te bi ovaj rad trebao poslužiti kao primjer veze između psihoterapijskog procesa i učinka koje čitanje može imati na identitet čitatelja.

Knjige za samopomoć; čitanje; teorija recepcije; transfer (prijenos); književni transfer; psihoterapijski romani; empirijska istraživanja čitanja; biblioterapija; psihoterapija; psihologija književnosti.

nije evidentirano

engleski

Reading as transference: text and context of (self)help in self-help books and psychotherapy novels

nije evidentirano

Self-help books; reading; theory of reception; transference; literary transference; psychotherapy novels; empirical research on literary reading; bibliotherapy; psychotherapy; psychology of literature.

nije evidentirano

Podaci o izdanju

197

28.06.2013.

obranjeno

Podaci o ustanovi koja je dodijelila akademski stupanj

Filozofski fakultet u Zagrebu

Zagreb

Povezanost rada

Psihologija, Filologija, Znanost o umjetnosti