Nalazite se na CroRIS probnoj okolini. Ovdje evidentirani podaci neće biti pohranjeni u Informacijskom sustavu znanosti RH. Ako je ovo greška, CroRIS produkcijskoj okolini moguće je pristupi putem poveznice www.croris.hr
izvor podataka: crosbi !

Uklanjanje teških metala fitoremedijacijom na području Varaždina i okolice (CROSBI ID 774400)

Druge vrste radova | izvještaj

Stančić, Zvjezdana ; Vujević, Dinko Uklanjanje teških metala fitoremedijacijom na području Varaždina i okolice // Geotehnički fakultet, Sveučilište u Zagrebu, Varaždin. 2013.

Podaci o odgovornosti

Stančić, Zvjezdana ; Vujević, Dinko

hrvatski

Uklanjanje teških metala fitoremedijacijom na području Varaždina i okolice

Na području Varaždina tijekom lipnja i srpnja 2013. godine, na 16 postaja, sakupljeni su uzorci tla i biljnog materijala. Na 15 postaja, sakupljeni su nadzemni dijelovi triju biljnih vrsta: maslačka (Taraxacum officinale agg.), uskolisnog trputca (Plantago lanceolata L.) i bijele djeteline (Trifolium repens L.). Tlo i biljni materijal osušeni su na zraku. U Laboratoriju za geokemiju okoliša Geotehničkog fakulteta u Varaždinu provedene su laboratorijske analize određivanja teških metala u tlu i biljnom materijalu pomoću atomske apsorpcijske spektrometrije. Određivani su sljedeći teški metali: bakar (Cu), cink (Zn), kadmij (Cd), mangan (Mn), nikal (Ni), olovo (Pb) i željezo (Fe). Rezultati analiza upućuju da su najonečišćenije postaje: željeznički kolodvor Varaždin (uzrok onečišćenja – željeznički promet) i Dravski otok (uzrok onečišćenja – poplave) ; a najčišće postaje: Benzinska stanica Šilec i blizina MIV-a (Metalna industrija Varaždin). Od 16 postaja, na osam su zabilježena prekoračenja maksimalnih dopuštenih količina teških metala u tlu. Od triju ispitivanih biljnih vrsta sakupljenih na 15 postaja najbolju sposobnost fitoakumulacije teških metala pokazao je uskolisni trputac i maslačak. Od pojedinačno sakupljenih samoniklih biljaka najveću sposobnost fitoakumulacije teških metala pokazala je ambrozija i cikorija. Analiza neopranih i opranih uzoraka biljnog materijala pokazala je da se na biljkama iz zraka u najvećoj mjeri precipitira željezo. Na osnovi ovih preliminarnih istraživanja može se zaključiti da se uklanjanjem otkosa s onečišćenih lokacija kroz duži vremenski period može ukloniti i jedan dio teških metala čije vrijednosti prekoračuju maksimalno dopuštene količine u tlu. Tome ide u prilog i činjenica da su pored trava (koje uglavnom nisu dobri fitoakumulatori), ispitivane vrste - maslačak, uskolisni trputac i bijela djetelina - najčešće samonikle vrste košenih zelenih gradskih površina.

teški metali; fitoremedijacija; Hrvatska

nije evidentirano

engleski

Phytoremediation of heavy metals in Varaždin and surroudings

nije evidentirano

heavy metals; phytoremediation; Croatia

nije evidentirano

Podaci o izdanju

Geotehnički fakultet, Sveučilište u Zagrebu, Varaždin

2013.

nije evidentirano

objavljeno

Povezanost rada

Biologija