Nalazite se na CroRIS probnoj okolini. Ovdje evidentirani podaci neće biti pohranjeni u Informacijskom sustavu znanosti RH. Ako je ovo greška, CroRIS produkcijskoj okolini moguće je pristupi putem poveznice www.croris.hr
izvor podataka: crosbi !

UTJECAJ VELIČINE I OBLIKA VEGETACIJSKOG PROSTORA NA PRINOS KULTIVARA CELERA APIUM GRAVEOLENS VAR. RAPACEUM (MILL.) (CROSBI ID 480787)

Prilog sa skupa u zborniku | sažetak izlaganja sa skupa | domaća recenzija

Golem, Željko ; Marušić, Vera ; Lešić, Ružica ; Žutić, Ivanka ; Ban, Dean UTJECAJ VELIČINE I OBLIKA VEGETACIJSKOG PROSTORA NA PRINOS KULTIVARA CELERA APIUM GRAVEOLENS VAR. RAPACEUM (MILL.) // Zbornik sažetka simpozija "Unapređenje ratarske, stočarske i povrćarske proizvodnje i primjena biotehnologije u poljoprivredi" / Varga, Boris (ur.). Zagreb, 1996. str. 88-x

Podaci o odgovornosti

Golem, Željko ; Marušić, Vera ; Lešić, Ružica ; Žutić, Ivanka ; Ban, Dean

hrvatski

UTJECAJ VELIČINE I OBLIKA VEGETACIJSKOG PROSTORA NA PRINOS KULTIVARA CELERA APIUM GRAVEOLENS VAR. RAPACEUM (MILL.)

Celer korijenaš je u nas nedovoljno zastupljeno povrće iako mu je višestruka primjena u svježoj potrošnji i za preradu, a koristi se zadebljali korijen i lišće. Istraživanja kapaciteta rodnosti kultivara i načina sadnje dala su elemente tehnologije za uvođenje ove kulture u proizvodnju u Vranskom bazenu. U dvogodišnjem dvofaktorijalnom pokusu na lokaciji Jankolovica tadašnjeg P.D. "Vrana" ispitivana su 3 kultivara: Nemona, Volltreffer i udomaćeni stari kultivar Praški orijaš. Presadnice proizvedene u zaštićenom prostoru u blokovima posađene su uz dva razmaka redova: 60 x 20 i 50 x 20 cm i tri razmaka u trakama: 60 + 30 x 20, 60 + 30 + 30 x 20 i 60 + 30 + 30 + 30 x 20 cm, što je iznosilo 8.3, 10.0, 11.1, 12.5, i 13.3 biljaka/m2. Pokus je postavljen po slučajnom bloknom rasporedu u 5 ponavljanja, a rezultati obrađeni analizom varijance. Prinos tržnog korijena (promjera većeg od 6 cm) u dvogodišnjem prosjeku bio je najveći u kultivara Volltreffer 35.67, zatim Nemona 31.57, a najmanji u Praškog orijaša 25.62 t/ha. Prinos lišća naprotiv bio je najveći u Praškog orijaša 23.90 zatim Volltreffer 15.45 i Nemona 9.17 t/ha. Pri sadnji u redove povećanjem broja biljaka od 8.3 na 10 biljaka/m2 odnosno smanjenjem razmaka redova od 60 na 50 cm, što ne predstavlja problem u kasnijoj obradi, u sva tri kultivara prinos se tržnog korijena povećao u dvogodišnjem prosjeku 28 %. Daljnjim povećanjem broja biljaka sadnjom u dvoredne, troredne i četveroredne trake daljnje povećanje prinosa nije bilo tako veliko, niti ujednačeno po kultivarima i godinama. Prinos lišća u sva tri kultivara celera povećanjem broja biljaka više se povećava od prinosa tržnog korijena, a u dvogodišnjem prosjeku svih kultivara povećanje je bilo najveće 63 % pri sadnji u četveroredne trake. Rezultati pokusa ukazuju da kultivar Volltreffer za uzgoj u Vranskom bazenu ima prednost obzirom na prinos tržnog korijena i zadovoljavajući prinos lišća uz sadnju 10 biljaka/m2.

Celer; kultivar; prinos; vegetacijski prostor

nije evidentirano

engleski

INFLUENCE OF SPACING SIZE AND SHAPE ON YIELD OF CELERIAC CULTIVARS APIUM GRAVEOLENS VAR. RAPACEUM (MILL.)

nije evidentirano

Celeriac; cultivar; yield; spacing size

nije evidentirano

Podaci o prilogu

88-x.

1996.

objavljeno

Podaci o matičnoj publikaciji

Zbornik sažetka simpozija "Unapređenje ratarske, stočarske i povrćarske proizvodnje i primjena biotehnologije u poljoprivredi"

Varga, Boris

Zagreb:

Podaci o skupu

Unapređenje ratarske, stočarske i povrćarske proizvodnje i primjena biotehnologije u poljoprivredi

predavanje

26.09.1996-29.09.1996

Pula, Hrvatska

Povezanost rada

Poljoprivreda (agronomija)