Nalazite se na CroRIS probnoj okolini. Ovdje evidentirani podaci neće biti pohranjeni u Informacijskom sustavu znanosti RH. Ako je ovo greška, CroRIS produkcijskoj okolini moguće je pristupi putem poveznice www.croris.hr
izvor podataka: crosbi !

Usporedba ishoda učenja za nastavu prirode I društva u nacionalnim kurikulima Republike Hrvatske i Savezne Republike Njemačke (pokrajine Nordrhein – Westfallen) (CROSBI ID 635188)

Prilog sa skupa u zborniku | sažetak izlaganja sa skupa | domaća recenzija

Romštajn-Burchards, Štefanija ; Bogut, Irella ; Popović, Željko ; Jurčević Agić, Ivančica Usporedba ishoda učenja za nastavu prirode I društva u nacionalnim kurikulima Republike Hrvatske i Savezne Republike Njemačke (pokrajine Nordrhein – Westfallen) // Održivi razvoj i odgojno-obrazovni sustav Hrvatske / Sustainable development and the Croatian educational system / Dijana Vican, Igor Radeka, Rozana Petani, Marijana Miočić (ur.). Zadar: Sveučilište u Zadru, Odjel za pedagogiju, 2016. str. 115-116

Podaci o odgovornosti

Romštajn-Burchards, Štefanija ; Bogut, Irella ; Popović, Željko ; Jurčević Agić, Ivančica

hrvatski

Usporedba ishoda učenja za nastavu prirode I društva u nacionalnim kurikulima Republike Hrvatske i Savezne Republike Njemačke (pokrajine Nordrhein – Westfallen)

Istraživanje o ishodima učenja za nastavu Prirode i društva provedeno je metodom analize sadržaja nacionalnih kurikuluma Republike Hrvatske i Savezne Republike Njemačke, pokrajine Nordrhein – Westfallen. Iz obaju se Nacionalnih kurikuluma na temelju očekivanih ishoda učenja osim znanja očekuje i razvoj sposobnosti, vrijednosti, stavova te odgovornosti za svijet u kojem učenici žive. Svaki kurikulum, posebno za prirodoslovno područje, odnosno za nastavu Prirode i društva, očekivane ishode učenja opisuje u okviru svakoga nastavnog područja. Usporedbom učeničkih kompetencija uočava se da su u oba kurikuluma vrlo dobro zastupljene kompetencije učenika koje odražavaju ekološku pismenost. Spomenute kompetencije u oba kurikuluma navode na zaključak da su u dobroj mjeri zastupljeni različiti ekološki sadržaji. Raspon tema od zaštite okoliša do obnovljivih izvora energije na kojima se temelji održivi razvoj, govori u prilog temeljitoj ekološkoj obrazovanosti učenika. Kada je riječ o kompetenciji kao trajnoj sposobnosti djelovanja koja podrazumijeva znanje, sposobnosti, vještine i stavove vezane za područje ekologije, tada se primjećuje kako u kurikulumu Republike Hrvatske nedostaje usmjerenosti na istraživanje te na vježbanje ponašanja učenika u domeni ekološkoga odgoja.

Ekološki odgoj; Europska Unija; kompetencije učenika; obrazovna politika; održivi razvoj

nije evidentirano

engleski

Comparison of outcomes of learning for the science and society class in the national curricula of the Republic of Croatia and the the Federal Republic of Germany (Nordrhein-Westfalen County)

nije evidentirano

Environmental education; the European Union; students’ competence; education policy; sustainable development

nije evidentirano

Podaci o prilogu

115-116.

2016.

nije evidentirano

objavljeno

978-953-331-100-5

Podaci o matičnoj publikaciji

Održivi razvoj i odgojno-obrazovni sustav Hrvatske / Sustainable development and the Croatian educational system

Dijana Vican, Igor Radeka, Rozana Petani, Marijana Miočić

Zadar: Sveučilište u Zadru, Odjel za pedagogiju

Podaci o skupu

Održivi razvoj i odgojno-obrazovni sustav Hrvatske / Sustainable development and the Croatian educational system

predavanje

12.05.2016-13.05.2016

Zadar, Hrvatska

Povezanost rada

Pedagogija