Nalazite se na CroRIS probnoj okolini. Ovdje evidentirani podaci neće biti pohranjeni u Informacijskom sustavu znanosti RH. Ako je ovo greška, CroRIS produkcijskoj okolini moguće je pristupi putem poveznice www.croris.hr
izvor podataka: crosbi !

Utjecaj biljnih regulatora rasta na sadržaj polifenola i antioksidacijsku aktivnost dubrovačke zečine (CROSBI ID 639437)

Prilog sa skupa u zborniku | sažetak izlaganja sa skupa | domaća recenzija

Vujčić, Valerija ; Radić Brkanac, Sandra ; Radić Stojković, Marijana Utjecaj biljnih regulatora rasta na sadržaj polifenola i antioksidacijsku aktivnost dubrovačke zečine // Knjiga sažetaka / Primožič, Ines ; Hranilović, Dubravka (ur.). Zagreb: Prirodoslovno-matematički fakultet Sveučilišta u Zagrebu, 2016. str. 56-56

Podaci o odgovornosti

Vujčić, Valerija ; Radić Brkanac, Sandra ; Radić Stojković, Marijana

hrvatski

Utjecaj biljnih regulatora rasta na sadržaj polifenola i antioksidacijsku aktivnost dubrovačke zečine

Dubrovačka zečina (Centaurea ragusina L.) je zakonom zaštićena i endemična hrvatska biljna vrsta. Naseljava pukotine vapnenačkih stijena koji se uzdižu okomito iznad Jadranskog mora te je prilagođena na uvjete povećane koncentracije soli i visokih temperatura. Poznato je da su biljke izložene stresu na prirodnom staništu bogate sekundarnim metabolitima koji im omogućuju bolju prilagodbu i preživljavanje u nepovoljnim uvjetima. Budući da je dubrovačka zečina endemična biljna vrsta, od iznimne je važnosti uzgoj biljnog tkiva u uvjetima in vitro. Vrste roda Centaurea bogate su polifenolima te su dokazana njihova antioksidacijska i druga ljekovita svojstva. Cilj ovog istraživanja je odrediti sadržaj polifenola i antioksidacijsku aktivnost etanolnih (80%) ekstrakata biljne vrste C. ragusina uzgojenih u uvjetima in vitro na podlogama s dodatkom biljnih regulatora rasta - citokinina (BA) i auksina (NAA i 2, 4 D). Za inicijaciju razvoja izdanaka i kalusa korištene su podloge ½MS BA (2 mg/L) + NAA (0, 2 mg/L) i ½MS BA (2 mg/L)+ 2, 4 D (0, 2 mg/L). Najviši sadržaj flavonoida i proantocijanidina izmjeren je u kalusima na podlozi ½MS BA + 2, 4 D, a najviši sadržaj ukupnih fenola, hidroksicimetnih kiselina i flavonola izmjeren je u ekstraktima kalusa neovisno o podlozi. Svi etanolni ekstrakti listova i kalusa pokazuju značajnu antioksidacijsku aktivnost mjerenu DPPH i ABTS metodom u odnosu na galnu kiselinu kao standard. Dobiveni rezultati ukazuju da biljno tkivo dubrovačke zečine uzgojeno u kulturi tkiva predstavlja dobar izvor polifenola i antioksidanasa koji se mogu koristiti u liječenju i prevenciji bolesti uzrokovanih slobodnim radikalima.

Centaurea ragusina L. ; polifenoli ; antioksidacijska aktivnost

Naziv projekta: Biološka aktivnost fitokemikalija biljne vrste Centaurea ragusina L.(BioFitoCen) Šifra projekta: HR.3.2.01-0290 Projekt sufinancira Europska unija: iz Europskog socijalnog fonda u sklopu programa Razvoj ljudskih potencijala 2007.–2013.

engleski

Utjecaj biljnih regulatora rasta na sadržaj polifenola i antioksidacijsku aktivnost dubrovačke zečine

nije evidentirano

Centaurea ragusina L. ; polifenoli ; antioksidacijska aktivnost

nije evidentirano

Podaci o prilogu

56-56.

2016.

objavljeno

Podaci o matičnoj publikaciji

Knjiga sažetaka

Primožič, Ines ; Hranilović, Dubravka

Zagreb: Prirodoslovno-matematički fakultet Sveučilišta u Zagrebu

978-953-6076-39-0

Podaci o skupu

Simpozij studenata doktorskih studija PMF-a

poster

26.02.2016-26.02.2016

Zagreb, Hrvatska

Povezanost rada

Biologija