Nalazite se na CroRIS probnoj okolini. Ovdje evidentirani podaci neće biti pohranjeni u Informacijskom sustavu znanosti RH. Ako je ovo greška, CroRIS produkcijskoj okolini moguće je pristupi putem poveznice www.croris.hr
izvor podataka: crosbi !

Geodinamička studija - Kombinacija satelitskih pomaka u Geodinamičkoj mreži Grada Zagreba - GPS- kampanja ZAGREB 2017 (CROSBI ID 782305)

Druge vrste radova | elaborat/studija

Pribičević, Boško ; Đapo, Almin ; Govorčin, Marin ; Prelogović, Eduard ; Kordić, Branko ; Babić, Luka ; Miljković, Vanja Geodinamička studija - Kombinacija satelitskih pomaka u Geodinamičkoj mreži Grada Zagreba - GPS- kampanja ZAGREB 2017 // Zagreb. 2017.

Podaci o odgovornosti

Pribičević, Boško ; Đapo, Almin ; Govorčin, Marin ; Prelogović, Eduard ; Kordić, Branko ; Babić, Luka ; Miljković, Vanja

hrvatski

Geodinamička studija - Kombinacija satelitskih pomaka u Geodinamičkoj mreži Grada Zagreba - GPS- kampanja ZAGREB 2017

Geodinamička GPS mreža Grada Zagreba predstavlja najduža i najintenzivnija geodinamička znanstvena istraživanja na području Republike Hrvatske. Uvažavajući činjenicu da je Grad Zagreb ugrožen od mogućnosti pojave potresa, predmetna istraživanja traju punih 18 godina i u 2017. godini nakon 11 izvedenih serija mjerenja dobiveni su značajni rezultati. Ti rezultati mogu pomoći u mnogo aktivnosti koje Grad provodi u cilju zaštite objekata i ljudi od eventualne pojave potresa. Tu možemo nabrojati: sanacije klizišta, Geotehnički katastar, mikroseizmičko zoniranje i dr. U 2015. godini je izvršeno i uključivanje SAR (Synthetic Aperture Radar) tehnologije. Razlozi za upotrebu ovakve tehnologije u području geodinamičkih istraživanja su strahovit tehnološki napredak u samom prikupljanju, ali i obradi podataka te velika pokrivenosti samog opažanja. Naime, radi se o primjeni radarske tehnologije iz svemira za dobivanje digitalnih prikaza konfiguracije terena na kojima se periodičkim opažanjima mogu detektirati promjene i to sa milimetarskom točnošću. Za 2017. godinu izveden je nastavak primjene SAR opažanja i to za period od 2009-2015 i provedena GPS kampanja „Zagreb 2017“ da bi se upotpunila praznina nastala izostanka jednogodišnjih GPS opažanja. Prilikom obrade snimaka potrebno je primijeniti interferometrijsku metodu PSInSAR (Persistant Scatterer Interferometry) koja garantira dobivanje gušćeg i vjerodostojnijeg modela pomaka u urbanom dijelu Grada Zagreba, posebice u njegovoj visinskoj komponenti, što je posebno važno za sigurnost građevina. Na temelju uspostavljene korelacije dviju nezavisnih metoda iz prošlogodišnjih istraživanja, rezultati dobiveni iz SAR opažanja iskorišteni su svrhu dobivanja kompletnijeg prikaza površinskih promjena koji će osigurati vjerodostojniju interpolaciju modela pomaka iz prijašnjih GPS mjerenja. Također, bitno je napomenuti da radarske snimke otvaraju mogućnost evidentiranja klizišta sa tendencijom gibanja istok-zapad što se može primijeniti za praćenje i usklađivanje sa trenutačnom evidencijom klizišta na području Grada Zagreba. Objedinjavanjem svih dobivenih podataka treba napraviti strategiju za korištenje trenutačnih i budućih svemirskih misija poput Sentinel-1 satelita sa svrhom nastavka ovakvih istraživanja na području i za potrebe Grada Zagreba.

Geodinamička mreža Grada Zagreba, GPS, InSAR

nije evidentirano

engleski

Geodynamic study - A combination of satellite shifts in the Zagreb Geodynamic Network - GPS campaign ZAGREB 2017

nije evidentirano

Geodynamic Network of the City of Zagreb, GPS, InSAR

nije evidentirano

Podaci o izdanju

Zagreb

2017.

nije evidentirano

objavljeno

Povezanost rada

Geodezija