Nalazite se na CroRIS probnoj okolini. Ovdje evidentirani podaci neće biti pohranjeni u Informacijskom sustavu znanosti RH. Ako je ovo greška, CroRIS produkcijskoj okolini moguće je pristupi putem poveznice www.croris.hr
izvor podataka: crosbi

Iznimno vrijedna monografija o moliškim Hrvatima Ivan Mimica „Di si pošla lipa zvizda“ (usmene i pučke pjesme moliških Hrvata), Književni krug Split, 2017. (CROSBI ID 252020)

Prilog u časopisu | prikaz, osvrt, kritika | domaća recenzija

Dragić, Marko Iznimno vrijedna monografija o moliškim Hrvatima Ivan Mimica „Di si pošla lipa zvizda“ (usmene i pučke pjesme moliških Hrvata), Književni krug Split, 2017. // Stolačko kulturno proljeće, XVI (2018), 236-239

Podaci o odgovornosti

Dragić, Marko

hrvatski

Iznimno vrijedna monografija o moliškim Hrvatima Ivan Mimica „Di si pošla lipa zvizda“ (usmene i pučke pjesme moliških Hrvata), Književni krug Split, 2017.

„Di si pošla lipa zvizda“ (usmene i pučke pjesme moliških Hrvata) Ivan Mimica komponirao je od dva dijela. Prvi dio naslovljen je „Usmene i pučke pjesme molizanskih Hrvata“. To je opsežna znanstvena studija (str. 5. – 98.) u kojoj autor piše o kulturnim i povijesnim prilikama, u kojima su se Hrvati bježeći od Turaka u drugoj polovici 15. stoljeća nastanili u srednjoj Italiji u pokrajini Molise. Ondašnji Hrvati nazivaju se moliškim ili molizanskim. Ugledni filolog, molizanski Hrvat Mario Spadanuda, ističe da je jedino pravilno koristiti naziv molizanski. Stoga se i autor monografije opredijelio koristiti taj naziv. Ugovorom o pravima i zaštiti manjina između Republike Hrvatske i Republike Italije 15. studenoga 1996. godine molizanski Hrvati priznati su kao hrvatska manjina. Molizanski Hrvati danas su mala zajednica ; 1961. godine brojala je 4.053 žitelja, a 1983. samo 2.531, navodi Mimica. O dolasku u Molise sačuvane su predaje da je Hrvate predvodio vojvoda Mirko. Dokaz tomu autor s pravom navodi da je u Kruču (Živavodi) čest antroponim Mirko kao i činjenica da su potomci vojvode Mirka imali najljepšu zemlju. U selu Bačini kod Ploča početkom 20. stoljeća postojale su ruševine dvora a prema tadašnjoj tradiciji bili su to ostatci Mirkovih dvora. Bježeći pred Turcima Hrvati su sa svojih pradjedovskih ognjišta u novu domovinu jedino donijeli svoju nematerijalnu kulturnu baštinu, u kojoj je posebno mjesto zauzimala tradicijska usmena književnost. Upravo kod molizanskih Hrvata zabilježena je najstarija bugaršćica. Najbolji proučavatelj bugaršćica Josip Kekez te je pjesme nazvao hrvatskim državotvornim pjesmama te je ustvrdio da je najstarija bugaršćica Tamnovanje vojevode Sibinjanin Janka zapisana zadnja.

Moliški Hrvati ; Janko Sibinjanin ; bugaršćice.

nije evidentirano

engleski

Exceptionally valuable monograph about Molise Croats Ivan Mimica „Di si pošla lipa zvizda“ (usmene i pučke pjesme moliških Hrvata), Književni krug Split, 2017.

nije evidentirano

Molise Croats ; John Hunyadi ; bugarštica poems.

nije evidentirano

Podaci o izdanju

XVI

2018.

236-239

objavljeno

1512-9527

Povezanost rada

Filologija