Nalazite se na CroRIS probnoj okolini. Ovdje evidentirani podaci neće biti pohranjeni u Informacijskom sustavu znanosti RH. Ako je ovo greška, CroRIS produkcijskoj okolini moguće je pristupi putem poveznice www.croris.hr
izvor podataka: crosbi !

Boris Magaš and the Modern Architecture in BiH (CROSBI ID 783165)

Druge vrste radova | ostalo

Žunić, Alen Boris Magaš and the Modern Architecture in BiH // Matica BiH, Pädagogische Hochschule Zurich, 27.9.2018., 19h. 2018.

Podaci o odgovornosti

Žunić, Alen

engleski

Boris Magaš and the Modern Architecture in BiH

U vrijeme kada u svijetu raste interes za arhitektonsku baštinu nekadašnje Jugoslavije i počinje njezina revalorizacija na internacionalnoj razini – poput velike izložbe Toward a Concrete Utopia trenutno postavljene u MoMa-i u New Yorku – potrebno je afirmirati pojedince koji su pridonijeli uspjehu i prepoznatljivosti naše arhitekture u svijetu. Tako će se ovo predavanje fokusirati na jednog od najzaslužnijih aktera – Borisa Magaša – kojemu će i poznati povjesničar arhitekture Udo Kultermann u svojoj knjizi Zeitgenössische Architektur in Osteuropa iz 1985. posvetiti cijelo poglavlje kao tada najznačajnijem arhitektu s područja Jugoslavije. Magaš će se pokazati kao vrhunski projektant ponajviše na jadranskoj obali, realizirajući amblematski gradski stadion Poljud u Splitu (1979), a prije toga i hotelske sklopove 'Solaris' kod Šibenika (1967-68) te 'Haludovo' u Malinskoj na otoku Krku (1969-72) kod kojih svoju arhitekturu bazira na osnovnim elementima mondrianovske estetike pravokutnih i kvadratnih formi. Magaš će imati prilike projektirati i u BiH. Tako primjerice sudjeluje na velikom natječaju za Narodno pozorište u Zenici (1961./62.), gdje sa svojim mentorom Vladimirom Turinom predlaže avangardno rješenje 'herojskog' modernizma – projekt koji je i danas jedna od najsmjelijih nažalost neizvedenih arhitektonskih ideja ex- Jugoslavije. Istih godina Magaš realizira i jedno od svojih remek djela kasne moderne – Muzej revolucije u Sarajevu (danas Historijski muzej) – bijeli lebdeći volumen kubističkog oblikovanja. Bit će zanimljivo promotriti koje su to sudbine danas doživjele Magaševe antologijske zgrade, s posebnim naglaskom na projekte u BiH. Predavanje je kroz nekoliko ključnih projekata i realizacija pokazalo kako je Magaš tijekom 20. stoljeća, iako u okruženju socijalizma, došao najbliže onome što bi se moglo nazvati starhitektom ili arhitektonskom zvijezdom.

architecture, Boris Magaš, theater, Zenica, Museum of Revolution, Sarajevo

nije evidentirano

nije evidentirano

nije evidentirano

nije evidentirano

nije evidentirano

nije evidentirano

Podaci o izdanju

Matica BiH, Pädagogische Hochschule Zurich, 27.9.2018., 19h

2018.

nije evidentirano

objavljeno

Povezanost rada

Arhitektura i urbanizam

Poveznice