Nalazite se na CroRIS probnoj okolini. Ovdje evidentirani podaci neće biti pohranjeni u Informacijskom sustavu znanosti RH. Ako je ovo greška, CroRIS produkcijskoj okolini moguće je pristupi putem poveznice www.croris.hr
izvor podataka: crosbi !

Problematika projektiranja geotehničkih objekata u mekim stijenama na primjeru lapora (CROSBI ID 667627)

Prilog sa skupa u zborniku | izvorni znanstveni rad | međunarodna recenzija

Miščević, Predrag Problematika projektiranja geotehničkih objekata u mekim stijenama na primjeru lapora // Zbornik radova: Naučno-stručni simpozijum GEO-EXPO 2018, "Geotehnika, stijenska masa, rudarstvo, geo- okolinsko i građevinsko inženjerstvo" / Zekan, Sabid (ur.). Tuzla: Društvo za geotehniku u Bosni i Hercegovini, 2018. str. 26-33

Podaci o odgovornosti

Miščević, Predrag

hrvatski

Problematika projektiranja geotehničkih objekata u mekim stijenama na primjeru lapora

Osim relativno male čvrstoće, promatrano u rasponu stijena, specifičnost mekih stijena je i relativno brza degradacija te čvrstoće uslijed razvoja procesa rastrošbe (eng. weathering). Degradacija je odvija u inženjerskom rasponu vremena odnosno vremenu korištenja građevine. Iz tog razloga kosine iskopane u mekim stijenama postaju nestabilne iako proračuni pokazuju zadovoljavajuću stabilnost., u nasipima izrađenim od mekih stijena opažaju se neočekivana dodatna slijeganja koja se ostvaruju u razdoblju više godina nakon izgradnje, a proračuni nosivost takvih materijala se teško rješavaju zbog problema dobivanja neporemećenih/ nerastrošenih uzoraka za ispitivanje svojstava potrebnih za analize. U radu se ukratko navode osnovni procesi koji zajedno čine proces rastrošbe u mekim stijenama te komentiraju osnovi problemi koji proizlaze kao posljedica tog procesa, kao i prijedlog načina rješavanja. Komentari su izrađeni na osnovi primjera lapora iz naslaga Eocenskog fliša na području Dalmacije (Hrvatska). Kosine iskopane u mekim stijenama potrebno je na površini zaštiti od razvoja rastrošbe i onemogućiti njenu penetraciju u unutrašnjost mase. Time se onemogućava formiranje kliznih poha po plohama/zonama u kojima je čvrstoća degradirana. Nasipe od lomljenog lapora potrebno je graditi s materijalom koji ima takav granulometrijski sastav da sadrži dovoljno sitnih zrna koje će popuniti "makropore" između krupnih zrna. Time će biti onemogućen transport dijelova većih zrna odvojenih raspucavanjem, a time i dodatno slijeganje nastalo uslijed urušavanja strukture čestica u nasipu.

meka stijena ; rastrošba ; stabilnost kosine ; nasip

nije evidentirano

engleski

Geotechnical aspects of structures design in soft rocks with marl as example

nije evidentirano

soft rock ; weathering ; slope stability ; embankment

nije evidentirano

Podaci o prilogu

26-33.

2018.

objavljeno

Podaci o matičnoj publikaciji

Zbornik radova: Naučno-stručni simpozijum GEO-EXPO 2018, "Geotehnika, stijenska masa, rudarstvo, geo- okolinsko i građevinsko inženjerstvo"

Zekan, Sabid

Tuzla: Društvo za geotehniku u Bosni i Hercegovini

9-772303-426009

2303-4262

Podaci o skupu

Naučno-stručni simpozijum "Geotehnika, stijenska masa, rudarstvo, geo- okolinsko i građevinsko inženjerstvo" (GEO-EXPO 2018)

pozvano predavanje

18.10.2018-19.10.2018

Neum, Bosna i Hercegovina

Povezanost rada

Građevinarstvo